VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
20 Eylül 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > 1001 Belgesel Film Festivali 26 Eylül''de başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

1001 Belgesel Film Festivali 26 Eylül'de başlıyor

16’sı yerli, 60’ı yabancı olmak üzere 76 filmin gösterileceği festival ücretsiz takip edilebilecek.

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından, 15’inci kez organize edilen Uluslararası 1001
Belgesel Film Festivali, 26 Eylül, Çarşamba günü, Cemal Reşit Rey’de gerçekleştirilecek açılışın töreninin ardından başlayacak. Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, German Films, Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen festival 02 Ekim’de son bulacak.

15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin programı hakkında bilgi vermek amacıyla 18 Eylül Salı günü, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı Hasan Özgen ve 15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Komite Başkanı Mustafa Ünlü konuşmacı olarak katıldı.
Yaptığı konuşmada festivali yıllardır kısıtlı bütçelerle organize etmek zorunda kaldıklarını vurgulayan Hasan Özgen, “Belgesel Sinema gibi bir anlatımda, bir dilde, bir görsellikte ısrar etmemizin nedeni, elbette bir yandan kendi belgesel dünyamızı genişletmek, birbirimize dokunmak, ürünlerimize tanıklık yapmaktır... Öte yandan, bizim gibi tek dilli toplumlarda artan gerilimi ve ezberletilmiş öfkeyi azaltmanın ilaçlarından biridir belgesel sinema. Yanımızdakini, komşumuzu ya da çok uzaktakini anlama ve algılama dilidir. Oysa ülkemiz maalesef, tek anlaşma dili olarak siyasal dili kullanıyor. Bu siyasal dilin belgesel sinema içinde de bir tehlike oluşturmaya başladığını belirtmek gerekir. Biz belgeselciler olarak toplumun önüne çeşitli seçenekler sunuyoruz. Görsel olarak, söz olarak, anlatım olarak, akıl olarak, dünyanın halleri ve insanın ahvali olarak. Anlayana, halden bilene… Bu yıl bunu onbeşinci kez yapacağız. Ve hiçbir şey bizi bu görevimizden alıkoyamayacak” dedi.
AÇILIŞ CEMAL REŞİT REY’DE
15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Vibeke Bryld’ın “Şer Ekseninden Gece Masalları” isimli filminin gösterimiyle başlayacak. 26 Eylül Çarşamba günü, Cemal Reşit Rey’de gerçekleştirilecek gösterim öncesi, KeKeÇa: Rythm Your Body isimli grup ve Müzisyen Özgür Demir sahne alacak. Bu yıl “Sistem Hatası” temasıyla organize edilen festivalde, 16’sı yerli, 60’ı yabancı olmak üzere 76 film gösterilecek. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi (Afife Jale Salonu) ve Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterimler ücretsiz izlenebilecek.
Geçen yıl festivali 11 bin 700 izleyicinin takip ettiğini söyleyen Mustafa Ünlü, “Bu gösterimlerde, yapımı yıllara ve milyonlarca liraya mal olmuş filmler var; yapanların yaşamına ya da özgürlüğüne mal olmuş filmler var; dünyanın en önemli sinema ödüllerini toplamış, tek başına gündem yaratmış filmler var. Geçen yıl en büyüğü 150 kişilik 5 salonda 74 film gösterdik, tüm seanslar doluydu. İyi belgesel izleyicisinin performansı hiç azımsanamaz” dedi.

YÖNETMENLER SEYİRCİ İLE BULUŞACAK
1001 Belgesel Film Festivali’ne Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, Lübnan, Filistin, İspanya gibi dünya belgesel sinemasından 25 yönetmen konuk olacak. Filmlerini seyirci ile birlikte izleyecek olan yönetmenler, “Belgesel Arkası” bölümünde izleyenlerin sorularını yanıtlayacak. Uluslararası belgesellerde ortak yapım geliştirilmesi ve eğitimleri (pitching) uzmanı, Experdocs'un başkanı Marijke Rawie ve Online Films CEO'su, eski Avrupa Belgeselciler Ağı (EDN) Başkanı Cay Wesnigk ise festival kapsamında düzenlenecek olan “Avrupa'da Belgesel Pazarı” konulu panelde deneyimlerini paylaşacak. Festival kapsamında “15. Yıl Sergisi” adlı özel bir sergi de olacak.

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam