VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Mayıs 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > 10. Uluslararası Şiir Şöleni devam ediyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

10. Uluslararası Şiir Şöleni devam ediyor

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen “Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni” etkinliklerinin onuncusu, bu yıl Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleşiyor.

Beş yıl önce vefat eden Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un hatırasına ithaf edilen ve 2 Haziran'a kadar devam edecek olan şölen, Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) öncülüğünde, Kırgızistan Yazarlar Birliği ve Manas Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenleniyor.

Çarşamba günü başlayan şölen Türkiye, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Gürcistan, İran, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Moldova, Kırım, Yunanistan, Tataristan, Yakutistan, Moğolistan, Almanya ve Hollanda’dan şair ve yazarlar katılımıyla devam ediyor. Türkiye Yazarlar Birliği’nin kuruluşunun 35. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen onuncu şölende, Manas, Yusuf Has Hacib ve Namık Kemal adına büyük ödüller de verilecek. Şölen boyunca konferanslar, konserler yanında şiir atölyelerinde şairler, şiirle ilgili çeşitli konularda görüşlerini ortaya koyacak.

Türkiye şölene kalabalık bir şair, yazar, ilim adamı ve gazeteci topluluğu ile katılıyor. A.Vahap Akbaş, Adem Turan, Ali Ayçil, Cafer Turaç, Celal Fedai, Fatma Şengil Süzer, Halil İbrahim Özdemir, Hicabi Kırlangıç, Hüseyin Akın, İhsan Deniz, İsmail Göktürk, Mehmet Ali Köseoğlu, Mehmet Aycı, Nazım Payam, Osman Özbahçe, S.Ahmet Kaya, Şahan Çoker, Şeref Akbaba, Vural Kaya, Yahya Demeli ve Yunus Emre Altuntaş, etkinliğe katılacak şairler. Yurtdışından ise aralarında Altay’dan Brontoy Bedurov ve Samunov Sergey Mihaylovic, Azerbaycan’dan Akbar Yolchuyev, Azimov Elşan Bakhşeyişoğlu ve Mahir Garayev, Bulgaristan’dan Kadriye Cesur, Hollanda’dan Hüseyin Kerim Ece, İran’dan Nasir Peygüzar, Kazakistan’dan Tanagöz İlyasova, Kırım’dan Dilaver Osman ve Seyran Süleyman, Kosova’dan Zeynel Beksaç, Kuzey Irak’tan Gomhor Mohammed Khaleel, Makedonya’dan Leyla Şerif Emin, Moldova’dan Ecaterina Ganeva, Saha Yakut’tan Andrian Lukin Vasilevic, Androsov Gavril Gavrilevich ve Elena Sleptsova-Koorsunnaaah, Tataristan’dan Çulpan Zaripova Çetin ve Rıfat Salahov ve Tuva Hakas’tan Alexander Kotozhekov gibi şairler katılıyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, Türkiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği Türkçenin uluslararası şiir şölenlerinin ilki, 1992 yılında Bursa ve Konya’da yapılmıştı. Geçen yirmi yıl içinde, Almatı (Kazakistan), Aşgabat (Türkmenistan), Girne (Kıbrıs), Strazburg (Fransa), Akmescid (Kırım-Ukrayna), Üsküp (Makedonya), Bakü (Azerbaycan) ve son olarak Prizren (Kosova)’de yapılan şölenler, Türk dünyasında, dünyayı dolaşan süreklileşmiş tek edebi faaliyet olarak biliniyor.

Paylaş