VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Ekim 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > 11. Erdal Öz Edebiyat Ödülü Adalet Ağaoğlu’na takdim edildi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

11. Erdal Öz Edebiyat Ödülü Adalet Ağaoğlu’na takdim edildi

Erdal Öz Edebiyat Ödülleri’nin 11.’si dün akşam Dada Kabarett’te düzenlendi. Bu yılki ödül usta yazar Adalet Ağaoğlu’na takdim edildi.
Bu yıl 11’incisi düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülleri’ni Can Yayınları’nın sahibi Can Öz’ün yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Ödüllerin kuralı gereği kuruldaki son senesi olan seçici kurul başkanı Handan İnci, Adalet Ağaoğlu’nun kendisi için ilk günden beri ne kadar önemli olduğunu vurgularken ödülün gerekçesi ise şöyle açıklandı: “Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, çağdaş edebiyatımızın temel taşlarından Adalet Ağaoğlu’nu edebiyatımıza sağladığı tüm katkılardan dolayı bu yılki ödüle layık görmüştür. Adalet Ağaoğlu, arka planlarında toplumun sosyal, siyasi, kültürel yapısını işlediği romanlarını, yenilikçi anlatım teknikleriyle kaleme almış, günlükleri, öyküleri, roman ve oyunlarıyla edebiyatımızın doruklarından biri olmuştur.”Ödülü almadan önce yaptığı konuşmada sahip olduğu mutluluğu ifade eden Cevdet Kudret’e atıfta bulunan Adalet Ağaoğlu: “Cevdet Kudret 75 yasında hastanede tedavi altındayken eşi ona gelir ve der ki, ‘Cevdet Edebiyat dergileri senden bahsediyor’ Cevdet Kudret ise edebiyat öğretmeni olarak anılan birisiydi. Sonrasında hastaneden evine taburcu olduğunda ise ona ödül verilmek istendiğinde, ‘Ben yaşıyorum, ben yaşıyorum’ der. Bana da bu ödül vermek istendiğinde aklıma ilk olarak bu hikaye geldi. Demek ki, ben artık, ‘Affedersiniz yaşıyorum’ demek zorunda değilim diye düşündüm. Sevinmeye başladım”diyerek ödülü kabul etti.
Erdal Öz Edebiyat Ödülü Derneği kuruldu Ağaoğlu ödülü Handan İnci’nin elinden aldı. Ödül sonrasında ise Can Öz, Erdal Öz Edebiyat Ödülü Derneği’nin kurulacağını müjdeledi.

Paylaş