VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
24 Nisan 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > 13. Uluslararası Ankara Öykü Günleri başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

13. Uluslararası Ankara Öykü Günleri başlıyor

Çankaya Belediyesi ve Dünyanın Öyküsü dergisi işbirliğiyle bu yıl 13.’sü düzenlenen Uluslararası Ankara Öykü Günleri, 1-5 Mayıs tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi, CerModern, Cafe Soul, Sanat Sokağı ve SUDEM olmak üzere beş ayrı mekânda gerçekleştirilecek.Bu yıl Chavez anısına düzenlenen günlerde, dünyanın dört bir yanından gelen öykücüler Ankara’da buluşacak. Beş gün boyunca sürecek etkinlikte, yazarları tarafından 30’un üzerinde öykü seslendirilecek, araştırmacılar, yayıncılar, akademisyenler, dergi yayın yönetmenleri öyküyle ilgili kuramsal metinler sunacaklar.

Öykü Günleri’nin onur konukları arasında Vüs’at O. Bener, Demir Özlü, Oktay Akbal, Salim Şengil, Leyla Erbil, Adalet Ağaoğlu, Erdal Öz, Erhan Bener, İnci Aral, Füruzan, Osman Şahin ve Adnan Binyazar gibi yazarlarımızın yanında yurtdışından da Maria Alejandra Rojas Sanches (Venezuela), Juan Manuel Parada Serrano (Venezuela), Kristin Dimitrova (Bulgaristan), Yelena Tverdislove (Rusya), Mehmet Kansu(KKTC), Hatip Badle (Suriye), Guiseppe Goffredo (İtalya) gibi yazarlar bulunuyor.

ONUR ÖDÜLÜ PINAR KÜR'E

13. Uluslararası Ankara Öykü Günleri Onur Ödülü ise usta yazar Pınar Kür’e sunulacak. Elçin Temel’in sunacağı ödül töreninde ünlü yazarlar Füruzan, Doğan Hızlan, ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık konuşma yapacaklar.

“Bir Tuş, Bir Dokunuş” adlı bir fotoğraf sergisi açılışının ile “Mübadele: ‘Kardeş Nereye’” adlı bir belgesel film gösteriminin de gerçekleştirileceği 13.Uluslararası Ankara Öykü Günleri, Işık Kansu’nun düzenlediği “Çocukluğa Yolculuk: Burhan Günel” başlıklı bir çalışmaya da ev sahipliği yapacaktır. 13.Uluslararası Ankara Öykü Günleri’nde, Pınar Kür, Nursel Duruel, Yaşar Seyman ve Füruzan’la da söyleşiler yapılacak; Dünyanın Öyküsü Dergisi Öykü Ödül Töreni’nde ödüller sahiplerine ulaşacak; yabancı yazarların katılımlarıyla Bulgar, İtalyan, Venezuela, Kıbrıs, Rus, Polonya ve Arap edebiyatları ve öykücülükleri tanıtılacak; Selim Adalı ile Ali Turan Görgü tarafından “Sümer ve Babil Mitolojik Öyküleri” aktarılacaktır.

Paylaş