VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2016 Pazar | Anasayfa > Haberler > 15 Temmuz’un perde arkası
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

15 Temmuz’un perde arkası

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye, tarihinin en büyük sınavlarından birini verdi. Kendilerini Yurtta Sulh Harekâtı adıyla tanımlayan bir grup askerin darbe girişimiydi bu. Ancak bu sefer, Türkiye darbeye teslim olmayarak sokağa çıktı ve halk tankların önüne durdu.

Saatler geçtikçe bu girişimin, TSK içinde yapılanmış olan Fethullah Gülen Örgütü tarafından gerçekleştiği anlaşıldı. Ardından da Türkiye tarihine yazılan olaylar birbirini kovaladı.
Peki ne olmuştu 15 Temmuz gecesi? FETÖ’nün uzantıları sadece TSK ile mi sınırlıydı? Bu yapılanma ne zaman ve nasıl şekillenmişti? İşte bu sorular her geçen gün daha da netleşirken kitaplar da yazılmaya başlandı.

Bunlardan biri de gazeteci-yazar Ahmet Alpan’ın “Amerika Birleşik Darbesi ve Fetullah” isimli kitabı. (Bizim Kitaplar) Alpan, kitabında darbe girişiminin karanlıkta kalan yönlerini açıklamaya çalışıyor. Yaşananları ve halkın meydanlara, sokaklara dökülüp girişimi püskürtmesini “bir kurtuluş mücadelesi” olarak ele alırken bu örgütün yapılanmasını CIA ve diğer örgüt ilişkileriyle, Türkiye’ye dair planlarıyla irdeliyor. Darbe girişimi sonrasındaki demokrasi nöbetlerine, halkın mücadelesine de yer veren kitap, ülkede yaşanan olayları ve sonuçlarını ele alan tarihsel bir belge niteliğinde.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam