VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Eylül 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > 2016 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Orhan Koçak''ın
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

2016 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Orhan Koçak'ın

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için her yıl bir yazara verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Orhan Koçak oldu.2008 yılından itibaren verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi bu sabah düzenlenen basın toplantısında Seçici Kurul Başkanı Turgay Fişekçi ve Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal tarafından açıklandı.

Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık ve Can Yayınları adına Sırma Köksal’dan oluşan Seçici Kurul, bu yıl dokuzuncusu verilen ödülün yazarlık yaşamı boyunca edebiyat, özellikle son yıllarda şiir eleştirisi alanına yaptığı kapsamlı, tutarlı ve kuramsal derinliğe sahip katkıları, nitelikli dergicilik, çevirmenlik, yayıncılık etkinlikleriyle, günümüz Türkiye edebiyat dünyasında oynadığı öncü rol nedeniyle Orhan Koçak’a verdi. Koçak, 15.000 TL'lik ödülün de sahibi oldu.

Her yıl bir üyenin ayrılıp, bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2016 komitesinin başkanlığını yürüten Turgay Fişekçi önümüzdeki yıldan itibaren görevini Cemil Kavukçu’ya devretti. Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender ve Orhan Pamuk’a verilmişti.

Paylaş