VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Aralık 2017 Cuma | Anasayfa > Haberler > 2017 bitmeden alınması gereken kitaplar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

2017 bitmeden alınması gereken kitaplar

Edebiyat dünyası için dolu dolu geçen bir yıl daha geride kalıyor. Peki 2017’nin en’leri, çok satanları, merakla beklenen serileri nelerdi? Yıl bitmeden bu listeye göz atın. Kitaplığınız bu eserlerden mahrum kalmasın
DÜNYA EDEBİYATI

Bir çağ eleştirisi
Bilimkurgu edebiyatının ustaları arasında gösterilen Ursula K. Le Guin’in ödüllü kitabı “Anlatış”, yayınlanışının üzerinden 17 yıl geçtikten sonra nihayet bu yıl Türkçeye aktarıldı. İlerlemeye, gelişmeye, teknolojiye eleştiriler getiren bu fantastik yapıt, zamane dünyasına objektif bakabilmek için bulunmaz bir fırsat.

1800’lerde kölelik
Yılın Türkçeye kazandırılması heyecan yaratan bir diğer kitabı da ABD’li yazar Colson Whitehead’in Pulitzer Ödüllü romanı “Yer altı Demiryolu” oldu. 1800’lü yılların Amerika’sında geçen ve köleliğin en yaygın olduğu dönemi tasvir eden roman, köle bir kadının kaçış hikâyesini anlatırken, kanlı ve acımasız bir tarihi de tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Auster’in yazmak istediği roman
ABD’nin en üretken yazarlarından Paul Auster’ın, 7 yıl aradan sonra yazdığı ve “yazmak istediğim romandı” dediği “4 3 2 1”, yazarın diğer romanlarının da ana karakteri olan Ferguson’un hayatını, ABD’nin politik, sosyal ve kültürel hayatının izini sürerek anlatıyor. Yaklaşık 1200 sayfalık kitap, Paul Auster okurlarını tatmin edecek.

İki cinsiyet arasında
1997’de “Küçük Şeylerin Tanrısı” ile Man Booker Ödülü’nü alan, sayısız dile çevrilen ve 8 milyon satan Hintli yazar Arundhati Roy, ikinci romanı “Mutlak Mutluluk Bakanlığı”nı 20 yıl sonra bu yıl okurlarıyla buluşturdu. Roman, hem kadın hem de erkek olarak dünyaya gelen Encüm karakteri üzerinden, hem insanlığa hem de Hindistan’ın olaylı tarihine ve sosyal, siyasi ve dini sorunlarına bir bakış niteliğinde.

Simenon klasiği
Romanları geçtiğimiz yıl yeni baskıları ve kapaklarıyla Everest Yayınları tarafından yeniden basılan Georges Simenon’un, 20’nci yüzyıl edebiyatının başyapıtları arasında yer alan 1948 tarihli “Kirliydi Kar” adlı romanı da Türkçeye kazandırılanlardan. İkinci Dünya Savaşı sırasında, işgal altındaki Fransa’da ayakta kalmaya çalışan 19 yaşındaki Frank Friedmaier’in suçla tanışmasını, yalnızlığını resmeden roman başucu kitabınız olmaya aday.

Cortázar’ın çarpıcı metinleri
Latin Amerika edebiyatının Marquez’in izinden giderek büyülü gerçekçiliği benimseyen hatta bu akımı kendince yeniden yorumlayan yazarı Julio Cortázar’ın “Gözlemevi”, 18. yüzyılda inşa edilen gözlemevlerinin fotoğraflarıyla birlikte çağın toplumsal dinamiklerine dair zihin açıcı bir okuma vadediyor. Ayrıca bu ay Can Yayınları’nın yazarın öykü külliyatının ikinci cildini yayımlayacak.

Bir ailenin çöküşü
“Aşırı Gürültülü ve İnanılmaz Yakın” ile çıkış yapan Jonathan Safran Foer, uzun bir aradan sonra kaleme aldığı romanı “Buradayım”da kendi hayatlarının çeperinde sıkışıp kalmış iki insanın, bir anne-babanın yaşamı üzerinden bir evliliğin çöküşünü ve Ortadoğu’daki amansız savaşı tüm çıplaklığıyla resmediyor.

Ölmek nasıl bir şey?
2017 Man Booker ödülünün sahibi olan “Arafta”, “Ölmek nasıl bir şey?” sorusunun yanıtını arayan sarsıcı bir roman. Zihni zorlayan kurgusu, alışılmadık biçimi ve acıyı bile bir mizah ögesi haline getirebilen üslubuyla okurun önünde yepyeni ve deneysel bir patika açıyor.

Meade’in dönüşü
Politika, din, tarih ve arkeolojinin ana temayla harmanlandığı polisiye-gerilim tarzında romanlara imza atan İrlandalı yazar Glenn Meade’in “Huzursuz Hayaletler”i, Irak Savaşı sırasında kaybolan milyonlarca doların ve çalınan tarihi eserlerin izini, trajik bir aile öyküsü eşliğinde sürüyor.


DİĞER ÖNE ÇIKANLAR
*Montano Hastalığı- Enrique Vila Matas
*Dişlerimin Hikâyesi- Valeria Luiselli
* Biz Hep Şatoda Yaşadık- Shirley Jackson
* Altın Köşk Tapınağı- Yukio Mişima
*Karanlıkta Dansa- Karl Ove Knasusgaard
* Fındık Kabuğu- Ian McEwan
* Fırın Saldırısı- Haruki Murakami


TÜRK EDEBİYATI

Zamanda yolculuk
Alper Canıgüz’ün yılın kitapları arasında gösterilen ve haftalarca çok satanlarda yer alan “Kan ve Gül” romanı ikinci sınıf aşk romanları çevirmeni Aziz’in, bir yangında küle dönüşmek üzereyken, zamanda yolculuk yaparak yirmi yıl öncesine, yirmi yaş gençleşmiş bir halde üstelik henüz işlenmemiş bir cinayeti çözmek üzere dönmesini konu alıyor.

Kentsel dönüşümün yıkıcılığı
Hakan Bıçakcı, “Uyku Sersemi”nde hızla değişen-dönüşen bir şehirde yaşayan ve değişimin içinde hapsolmuş bir bireyin yaşamına odaklanıp çarpıcı bir okuma sunuyor.

En renkli mahalle
Mario Levi, bu kez eski bir İstanbul mahallesinde geçen bir hikâye sunuyor okuruna. Bu mahallede yaşayan sıra dışı karakterlerin iç içe geçmiş öykülerini anlatıyor.

Dönüşüme hapis mi olduk?
Fırtınalı bir gecede eskici Kerem’in dükkânında bir araya gelen lise arkadaşları geçmişe doğru karanlık bir yolculuğa çıkarlar. Kerem için bu yolculuk hem yeni bir aşkın hem de yıkımın başlangıcı olacaktır. Binaların, parkların, bütün şehrin dönüştüğü bir zamanda roman kahramanları yıkımdan kurtulabilecek midir? Murat Gülsoy, “Öyle Güzel Bir Yer Ki” de okuru günümüzde geçen sisli bir anlatıya davet ediyor.

Usta’dan 50.yıl romanı
Türk edebiyatının en üretken kalemlerinden Selim İleri edebiyatının 50. yılında “Sona Ermek” ile okurunun karşısına çıktı. İleri “Anlatıcı yüzde yüz ben değilim ama otobiyografik yanı ağır basan bir roman oldu” dediği kitabında çokça eser vermiş bir yazarın yarım kalmış romanını yeniden yaşatma çabası üzerinden çok katmanlı bir hikâye sunuyor.

Uzak zamanlar, uzak diyarlar
Hüseyin Kıran bu kez uzak zamanlarda, uzak ülkelerin birinde bir ceza memurunun Efendiler’ince elçi olarak yetkilendirilerek bilmediği yollara, bilmediği dünyalara düşmesini anlatıyor.


BEKLENEN SERİLER

Mercedesli katilin sonu
Stephen King’in “Bay Mercedes” ile başladığı, “Kim Bulduysa Onundur” ile devam ettiği polisiye üçlemesi, “Son Nöbet” ile tamamlandı. İlk romanda koma halinde bıraktığımız, ikinci romanda uyanan ve ufak tefek telepatik güçler edinen Mercedesli katil, bu kez hâlâ hastanede yarı bitkisel bir yaşam sürüyor lakin bu onu kötülük yapmaktan alıkoymuyor; birçok kişinin aklına girip onları intihara sürüklüyor.

Hayranlarını sevindirdi
Merakla beklenen bir diğer seri ise Jean-Christophe Grangé’nin “Lontano” ile başlayan soluksuz macerasının son halkası “Kongo’ya Ağıt”ın Türkçede olmasıydı. Ne mutlu ki 1 yıl bekledikten sonra okur, maceranın sonuna ulaşabildi.

Hınzır ironi
WIllIam Shakespeare’in ölümünün 400. yılı dolayısıyla başlatılan “Shakespeare Yeniden” serisi kapsamında yayımlanan “Cadı Tohumu”, Margaret Atwood’un, sanat-hayat ilişkisi; taklit ve yeniden yaratım; Shakespeare’in ve sanatın çağları aşan yorum gücü üzerine hınzır bir ironiyle kurduğu olağanüstü roman olarak tanımlanıyor.


DİĞER ÖNE ÇIKANLAR
* Gecenin Gecesi- Hasan Ali Toptaş
* Kabuk- Zeynep Kaçar
* Başıbozuk Sevdalar- Canan Tan
* Dokunmadan- Nermin Yıldırım
* Gölgesinde - Irmak Zileli

Paylaş