VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Ocak 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > 20 dev yazar tek kitapta
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

20 dev yazar tek kitapta

Usta çevirmen Celâl Üster, Virginia Woolf’tan Herman Melville’e, James Joyce’dan Jack London’a İngiliz ve Amerikan edebiyatının iz bırakan yirmi yazarının yirmi öyküsünü “Kısa Öykünün Büyük Ustaları” isimli seçkide bir araya getirdi.

İPEK CEYLAN ÜNALAN
Edgar Allan Poe, Herman Melville, Mark Twain, Oliver Goldsmith, Washington Irving, Nathaniel Hawthorne, Thomas Hardy, Ambrose Bierce, Lafcadio Hearn, Kate Chopin, Oscar Wilde, O. Henry, Saki (H. H. Munro), Stephen Crane, G.K. Chesterton, Jack London, Sherwood Anderson, Virginia Woolf, James Joyce, Katherine Mansfield... İngiliz ve Amerikan edebiyatına yön veren, kalemleriyle dünya tarihine isimlerini yazdıran yirmi dev yazarın yirmi öyküsü Celâl Üster’in yayına hazırladığı ve çevirmenliğini üstlendiği “Kısa Öykünün Büyük Ustaları”nda bir araya geldi. Kitabın önsözünde oluşturduğu seçkinin akademik kaygılar taşımadığını belirten Celâl Üster seçkiyi öznel beğenilerinden yola çıkarak hazırladığını söylüyor: “İngiliz ve Amerikan kısa öykü edebiyatını nesnel bir anlatımla değerlendiren ölçütlerden çok, kendi okurluk deneyimimden doğan öznel ölçütler geçerli bu güldestede.”

Öykülerin temelinde insan var
Bugüne kadar George Orwell’dan John Berger’e, J. L. Borges’ten Juan Rulfo’ya dünya edebiyatından pek çok önemli eseri dilimize kazandıran Celâl Üster her ne kadar öznel bir seçki hazırladığını belirtse de yirmi öykünün tamamını titizlikle seçtiği aşikâr. Zira seçkide yer alan öyküler aynı zamanda, kısa öykünün bağımsız bir edebi tür olarak kabul gördüğü 19. yüzyılda verilen eserler. Bu anlamda seçki, öykü sanatının 19. yüzyıldan 20. yüzyıla evrilişinden bir kesit niteliğinde diyebiliriz.

Kitapta yer alan yirmi yazarın deneyimleri, acıları, hüzünleri farklı olabilir ancak öykülerin buluşma noktaları aynı; her birinin merkezinde insan ve insanın iç dünyasına yolculuk var. Her öykü içimizde bir yerlere dokunuyor, tanımadığımız karakterleri, bilmediğimiz yerleri tanıdık kılıyor. Zihnimizi ve benliğimizi aydınlatan öykülerin bu seçkide yer alabilmesinin bir nedeni de her birinin, hangi yüzyılda olursak olalım, tekrar tekrar okunabilip ele alınabilmesinde. Oliver Goldsmith’in “Harp Malulü”nde hayatın değerine, Edgar Allan Poe’nun “Gammaz Yürek”inde vicdan azabının psikoloji üzerindeki etkileri ve sonuçlarına, James Joyce’un “Araby”sinde bir çocuğun gözünden hayatın amacının sorgulanmasına ve farklı kültürlerle coğrafyalara rağmen duyguların din, dil, ırk farkı gözetmediğine tanıklık ediyor; insanın özüne inen öykülerle baş başa kalıyorsunuz.

Celâl Üster’in akıcı ve yalın çevirisiyle okuduğumuz bu öykülerin tek bir kitapta toplanması okur için büyük şans. Bu seçkiyle daha önce hiç okumadığınız bir yazarla tanışabilir ya da sevdiğiniz bir yazarın en beğendiğiniz öyküsüyle karşılaşabilirsiniz. Başucu kitaplarınız arasında bulunması gereken bir seçki “Kısa Öykünün Büyük Ustaları”. Okuyun, okutturun...


Paylaş