VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
16 Nisan 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > 23 Nisan''a özel en güzel çocuk kitapları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

23 Nisan'a özel en güzel çocuk kitapları

Her 23 Nisan'da çocuklara büyüklerden birinin koltuğunu günübirlik hediye ediyoruz. Gelin bu 23 Nisan'da onlara bir kitabın kahramanı olmayı hediye edelim. Filo mu olacaklar Zof mu, Sherlock Holmes mi olacaklar Arsen Lüpen mi, Saftirik Greg mi olacaklar yoksa kararsız kız mı kendileri karar versinler.***Minik okurlara***

İstasyonda Vals/ Burcu Aktaş
İlk kitabı "Çarpık Ev" ile çocuk edebiyatında dikkatleri üzerine çeken Burcu Aktaş, yeni romanı "İstasyonda Vals"te küçük bir kasabanın ve kasaba insanlarının başından geçen bir macerayı konu ediniyor. Film Mehmet'i, pastanenin Nevin Hanım'ını, mobiletli Bebek Amca'yı, kadınları, erkekleri ve çocukları kısacası İstasyon Meydanı'nın insanlarını mutlu eden lunaparktır, İstasyon Sineması'dır ve bir de orkestradır. Günün birinde bunlardan biri eksilirse meydanda neler olur? Burcu Aktaş, okurlarına küçük bir dünyanın kapılarını aralarken alıştığımız ve benimsediğimiz şeylerin hayatımızdan eksilmesiyle neler yaşadığımızı etkileyici karakterlerle anlatıyor. Küçük - büyük bütün çocukların keyifle okuyacakları bir roman “İstasyonda Vals”.

İstasyonda Vals
Burcu Aktaş
Kırmızı Kedi Yayınları
10 TL


On Numara Çocuklar
Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği'nin (ÇGYD) 2012 yılının "En İyi Çocuk Öyküleri Kitabı Ödülü"nü alan Hacer Kılcıoğlu, çocukların severek okuduğu romanlarına bir yenisini daha ekledi. "On Numara Çocuklar" adlı yeni romanı çocukların aile büyükleriyle bağlarını, yaşamlarını değiştiren dönemeçleri, çocukların gözünden duyarlı ve samimi bir üslupla aktarıyor. Çocukların gündelik yaşamını dolduran okul hikâyelerini, aile içi ilişkilerini ve dostluklarını özgün bir kurguda kucaklayan kitap, üç ana kahramanın ayrı ayrı maceralarının yer aldığı diğer kitapları seven çocuklar kadar, yazarla ilk defa buluşacak çocukları da zeka alıştırmalarıyla dolu bir okuma keyfine davet ediyor.

On Numara Çocuklar
Hacer Kılcıoğlu
Gün Işığı Kitaplığı
12 TL


Çocukların Hakları Var
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1990 yılında yürürlüğe giren Türkiye'de ise 1995'te kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi, her çocuğun kendi hakkını bilmesi açısından son derece önemli. Can Çocuk Yayınları, Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni her çocuğun anlamasını ve öğrenmesini sağlayacak 5 kitaptan oluşan set ile öyküleştirdi. Sadece çocuklar için değil, öğretmenler, anneler ve babalar için de yol gösterici olacak bir kaynak kitap niteliğinde olan seri, çocuk haklarını öyküler eşliğinde ele alıyor. İlk kitap "Anne Ben Yapabilirim”, sözleşmenin üçüncü maddesi olan çocuğun temel yararlarını ele alıyor. İkinci kitap "İnsan Okur" ise eğitim haklarını hem eğlenceli hem de öğretici bir öyküyle anlatıyor. Üçüncü kitap "Hey Küçük", çocuğun kendini ifade ve kendiyle ilgili konularda kararlara katılma hakkını ele alıyor. Dördüncü kitap "Kardeşlik Çemberi"ndeki öykü, çocuklar arasında ayrımcılık yapılamayacağını belirten sözleşmenin ikinci maddesi üzerine kurul. Son kitap olan "Sihirli Çaydanlık" ise sözleşmenin altıncı maddesindeki her çocuğun yaşama, yaşamını devam ettirme ve geliştirme hakkını mercek altına alıyor.

Çocukların Hakları Var
Süleyman Bulut
Can Çocuk Yayınları
22.5 TL


Arkadaşlık Sihirlidir
Amerika Birleşik Devletleri'nde ve yayınlandığı her ülkede en çok satılan çizgi romanlar arasında yerini alan "My Little Pony" alışılmış anlamda bir çocuk çizgi romanı değil. Okuduğunuz zaman göreceğiniz gibi içindeki espriler son derece ince. Amerika Birleşik Devletleri’nde ciddi miktarda 14 yaş üstü erkek okuru var. Çizgi film daha ziyade 5 ila 7 yaş kız çocuklarını hedeflerken, MLP çizgi romanı yetişkinlere de hitap edebiliyor. Hem eğlenmek hem öğrenmek hem de çocuğuyla sıkılmadan kitap okumak isteyen anne- babalar için ideal.

Arkadaşlık Sihirlidir
Yazar: Katie Cook
Çevirmen: Ayşe Zaimoğlu
Lal Yayınevi
17,5 TLKüçük Filozof
Dünya çocuklarına felsefeyi sevdiren dokuz kitaplık "Filozof Çocuk" serisinin yazarı Fransız filozof Oscar Brenifier ’den, küçük çocukların düşünme eğitimi için sıra dışı bir başvuru dizisi: “Küçük Filozof”. Çocukların hayatı öğrenirken sorduğu basit sorulara cevap veremediğiniz oldu mu hiç? Yanıtlar içine sinene kadar sorgulamayı bırakmayan “küçük filozoflar” için harika bir seri olma özelliği taşıyor. Küçük Filozof kitapları, Filo ve Zof karakterlerinin yardımıyla, 3-6 yaş arasındaki çocukların kafalarını kurcalayan ilk büyük sorular üzerine yoğunlaşarak, minik okurlarını bu soruların peşinde masalsı bir gezintiye çıkarıyor. Çocukların, “Neden istediğimi yapamıyorum? ”, “Söyle anne, ben neden varım? ”, “Neden okula gitmek zorundayım?” veya “Söyle baba beni neden seviyorsun?” gibi sürpriz sorularıyla karşı karşıya kalan ebeveynler için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olan Küçük Filozof serisi, çocukların zihnini karıştıran ve hayata bakış açılarına yön veren bu sorulara verdiği yanıtlarla, çocukların eleştirel düşünme becerisi geliştirmelerine de katkı sağlıyor.

***Maceracı Çocuklara***
Sherlock, Lüpen ve Ben - Siyahlı Kadın
Polisiye edebiyatının efsanevi karakterlerinden Sherlock Holmes, gençlerin ve çocukların ilgisini çekecek bir kitapla karşımızda. "Sherlock, Lüpen ve Ben - Siyahlı Kadın" çocuklar için zihin açıcı olmanın yanı sıra eğlenceli de. Küçük dedektifin maceralarının anlatıldığı romanın konusu ise şöyle; maceranın anlatıcısı Irene Adler, Sherlock Holmes’ün ilk ve tek kız arkadaşı. Ekibin üçüncü üyesi ise centilmen hırsız Arsen Lüpen. Henüz dünyaya nam saldıkları serüvenlere imza atmamışlar. Gençlik yılları yani. Örneğin Dr. Watson yok ortalıkta. Gençlerin babaları, anneleri çıkıyor sürekli olarak karşımıza. Bu üçlü ailelerinin zoruyla geldikleri Saint-Malo adlı kasabada, yaz tatilinde tanışıp bir araya gelirler. Bu sakin kasabanın sahilinde, bir gün bir ceset karaya vurur. Yapılan incelemeler sonucu buldukları ceset birkaç yerde farklı isimlerle kaydı olan bir adama aittir ve tabii ki gizemli katili veya katillerinin kim olduğunu bulmak afacan üçlüye düşer.

Sherlock, Lüpen ve Ben
Irene Adler
Çev.: İrem Önderol
Doğan Egmont
24 TL

Saftirik Greg'in Günlüğü
Yazar ve illüstratör Jeff Kinney’in kahramanı Greg yazmak zorunda kalınca ortaya hem gençlerin hem de büyüklerin gülerek okuyacakları bir günlük çıkıyor. Çocuk olmak ne zordur değil mi? Gelişimini henüz tamamlamamış ufaklıklarla, her gün tıraş olmak zorunda olan azmanların aynı sıralarda oturmak zorunda kaldığı ortaokulda okuyan Saftirik Greg’in maceraları bir zamanlar benzer şikâyetlerle dolu olan yetişkin okuyucuları ve halen aynı sıkıntıları çeken gençleri oldukça eğlendirecek.

Saftirik Greg'in Günlüğü
Jeff Kinney
Epsilon Yayınları
19.5 TL

Kararsız Liselilere
Şu Benim Kararsız Hayatım
Eğer liseye giden bir kızınız varsa tam da ona hediye edeceğiniz bir kitap “......” Neden mi? Çünkü "....." lise çağındaki bir genç kızın aile sorunlarının yanı sıra okul yaşamındaki açmazlarını irdeleyen içtenlikli anlatımla örülmüş bir roman. Kitabın kahramanı genç kız şöyle sesleniyor: “Benim adım Brooklyn Pierce, on beş yaşındayım ve karar verme konusunda hiç başarılı değilim. İngilizce dersi için hangi kitabı okuyacağımı başkalarının kararına bıraktım. Ve kafeteryada boğazıma kaçan kavun parçasıyla boğulmaktan beni kurtaran o zeki-çalışkan-hoş çocuğun (Bu arada kendime bir not: Yutmadan önce kavunu çiğne) münazara takımına katılma davetini kabul edip etmeme kararını da. Hatta kiminle çıkacağıma bile okuyucularımın karar vermesine izin verdim. Olayların akışı boyunca güleceksiniz, ağlayacaksınız ve sinirden çığlık atacaksınız. Çığlık atan sadece ben de olabilirim. Ne de olsa bu benim hayatım. ”

Şu Benim Kararsız Hayatım
Jessica Brody
Remzi Kitabevi
17.5 TL

Erkeklerin Kitabı
Yoğun ders programı, sınav stresi, başarı kaygısıyla sarmalanmış çocuklar için bir diğer önerimiz de kız ve erkeklerin özelliklerine göre yazılmış iki farklı kitap "Meraklı ve Becerikli Kızlar İçin Elkitabı" ve "Meraklı ve Becerikli Erkekler İçin Elkitabı". Her iki kitap da çocuklara 40'tan fazla başlıkta etkinlikler önererek, uygulamaları adım adım görsellerle açıklayarak, pratik ve yararlı bilgilerle zenginleştirilmiş, ipuçları ve püf noktaları sunuyor. El becerilerini geliştirip yaratıcı düşünceyi besleyen etkinlikleriyle çevre bilincinin oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlıyor. Çocukların çevrelerine farklı bir bakış açısıyla bakmasını sağlayacak bu kitaplar yetişkinleri de çocuklarıyla zaman geçirmeye teşvik ediyor.

Kızların Kitabı
Clemence Roux De Luze/ Michele Lecreux/ Celia Gallais
Çev: Acar Erdoğan
Mavi Bulut Yayıncılık
44 TL

Erkeklerin Kitabı
Clemence Roux De Luze/ Michele Lecreux/ Celia Gallais
Çev: Acar Erdoğan
Mavi Bulut Yayıncılık
44 TLPaylaş