VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
27 Nisan 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > 285 yıllık elyazması açık arttırmada
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

285 yıllık elyazması açık arttırmada

Abdullah El-Hüseyni tarafından hazırlanan 285 yıllık el yazması İstanbul Müzayede tarafından düzenlenen müzayedede meraklısına sunulacak.

İstanbul Müzayede’nin 30 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek olan 42. müzayedesinde 245 lot satışa sunulacak. Point Hotel Barbaros'un ev sahipliği yapacağı müzayede saat 15:00’te başlayacak.

Türk resim sanatının önemli isimlerinden ve "enteriyör" resmin güçlü temsilcilerinden Şevket Dağ, Zaruhi Mumcuyan, Yaşçın Gökçebağ, Fuat Soyhan gibi sanatçıların eserlerinin de görücüye çıkacağı müzayedenin en ilgi çeken parçası ise 1731 yılında Abdullah El-Hüseyni tarafından hazırlanan el yazması. Şemse motifli deri cildi ve döneminin klasik tezhip süslemeleriyle dikkat çeken elyazmasının baş tarafında ise Sadrazam Sait Paşa'ya ait olduğunu belirten bir kayıt bulunuyor.Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam