VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
10 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > 30 yıl sonra gelen kütüphane
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

30 yıl sonra gelen kütüphane

1982 yılında kurulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, 11 bağışçının desteğiyle 30 yıl sonra kitaplığına kavuştu. En büyük bağışı 12 bin kitapla Doğan Hızlan yaptı.
Dün, üniversitenin Bomonti Kampüsü’nde gerçekleştirilen açılışla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 30 yılın sonunda kitaplığına kavuştu. Kütüphane, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı, yazar, eleştirmen Doğan Hızlan’ın yanı sıra Behcet Necatigil, Gülçin Çandarlıoğlu, Sabit Ayasbeyoğlu, Sönmez Atasoy, Cevdet Kudret, Halide Dolu, Şevket Ergin, Uluğ İğdemir, Şerif Ali Yavuz ve Erol Yurdakul adına yapılan bağışlar sonucu oluşturuldu.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Fatma Senyücel açılışta yaptığı konuşmada 30 sene sonra kütüphanelerine kavuşmuş olduklarını belirtirken bağışçılara, bağışçı yakınlarına ve katkıda bulunanlara teşekkür etti. Daha sonra da teşekkür plaketlerini dağıttı.

12 bin 87 adet kitapla en büyük bağışı Doğan Hızlan yaptı. Hızlan, açılışta gerçekleştirdiği konuşmada, “Kitabın sebep olduğu tüm buluşmalar benim için çok güzeldir. Buna vesile olan, bu kitaplığın açılmasında emeği geçen herkese çok teşekkürler. Öğrenci arkadaşlarımın da bu kitapları beğeneceklerini ve yararlanacaklarını umuyorum” dedi ve kendisine maddi-manevi destek olan Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’ya da teşekkür etti. Açılışa katılanlar arasında Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetesi yöneticileri Ahmet Dalman, Enis Berberoğlu, Bülent Mumay, Dursun Ali Yılmaz ve Ertuğrul Özkök gibi isimler vardı.

Sanat dünyasının önemli bir ismi olan Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi Doğan Hızlan, daha önce de binlerce kitap bağışlamıştı. Hızlan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne 20 bin kitap bağışlamış ve Antalya Atatürk Kültür Parkı içindeki 900 metrekarelik bir alanda kurulan kütüphaneye Doğan Hızlan Kütüphanesi ismi verilmişti. Ayrıca TÜYAP Beylikdüzü’nde Doğan Hızlan Kıtaplığı kurulmuştu.

Paylaş