VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > 35’inci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

35’inci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı

35’inci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bugün başlıyor. 12-20 Kasım arasında gerçekleşecek fuarın teması “Felsefe ve İnsan”, onur konuğu Prof. Ioanna Kuçuradi, konuk ülke Almanya.

Bu yıl 35’incisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’na 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Fuar süresince yine her zaman olduğu gibi paneller, söyleşiler, çocuklar için aktiviteler ve felsefe etkinlikleri gerçekleştirilecek. 300’ün üzerindeki etkinlik ve imza gününde yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce yazar, okurlarıyla buluşacak.
Temanın “Felsefe ve İnsan” olduğu fuarda Türkiye Felsefe Kurumu ve TÜYAP işbirliğiyle farklı yaş gruplarına yönelik etkinlikler düzenlenecek. Tema kapsamında fuarın onur konuğu ise Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi olacak. Yurt dışından ise Brigitte Labbé ile Oscar Brenifier konuklar arasında.

Onur konuğu Almanya, kendi ülkesinden 30 yayınevi ve 40 etkinlikle fuara katılım sağlayacak. “Sözcüklerin Etkisi-Worte Bewegen” sloganıyla konuk olan Almanya’nın etkinlikleri konferans salonları, 1 no’lu holdeki Almanya Ulusal Standı ve aynı holdeki alanda takip edilebilecek. Ayrıca, 14 Kasım Pazartesi günü Almanya’da Yayıncılık Trendleri, Çocuk Yayıncılığı ve Okumanın Geleceği ile Bağımsız Yayıncılık üzerine paneller gerçekleştirilecek.
Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın bir diğer odak noktası ise “Genç Hayat ve Edebiyat Etkinliği”. Onuncu yılında şairlere kucak açan Şiir İstanbul Festivali kapsamında düzenlenen etkinliği Tarık Günersel yönetiyor.
Konuk ülke: Almanya

Worte Bewegen” sloganıyla onur konuğu Almanya, aralarında Wilhelm Schmid, Esmahan Aykol, Ilija Trojanow, Peter Schneider, Olga Grjasnowa, Judith Kuckart, Finn-Ole Heinrich, Jan von Holleden, Silke Scheuermann, Matthias Göritz, Achim Wagner, Tobias Hülswitt ve Canan Topçu gibi yazarların bulunduğu bir programla ziyaretçileriyle buluşuyor.


Fuar saatleri:

Öğrenci, öğretmen ve emeklilere girişin ücretsiz olduğu 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. 20 Kasım Pazar günü ise 19.00’da fuar sona erecek. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı / ARTİST 2016 ile eşzamanlı gerçekleştiriliyor.


Felsefe için hiçbir zaman geç değil

Fuarın Onur Konuğu Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, etkinlikler için, “Bazı kişilerin yaşamlarında olumlu değişikliklere yol açabilir,” diyor.

Kitap fuarında bu yılki tema “Felsefe ve İnsan”. Çoğumuz felsefeyle ilk kez bu kadar yakın temasta olacak bu tema sayesinde. Düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Aslında, lise mezunu herkes felsefeyle bir temas kurmuş olsa gerek. Daha önce felsefe, liselerimizin yalnızca edebiyat kollarında okutuluyordu. Ama en az son on beş yıldır bütün liselerimizde felsefe dersi var. Ne var ki, felsefe dersi, doğru dürüst -yani öğrencinin kendi yaşadıklarıyla bağlantı kurabilecek şekilde- yapılmayınca, akılda bir şey kalmıyor. Bu yılki fuarın, felsefenin ne işe yaradığını gösterebileceğini umuyorum. Fuarın konusunun “Felsefe ve İnsan” olmasına karar vermiş olanlara, meslektaşlarım adına da teşekkür ediyorum.

Böyle bir temanın ve etkinliğin yanı sıra, Onur Konuğu olmak size neler hissettirdi, ne söylemek istersiniz?
Ben bunu, bir karşılık beklemeden yaptıklarıma verilen bir karşılık olarak görüyorum. Bu, sıcak bir duygu. Jüri başkanına ve üyelerine şükranlarımı bildirmek istiyorum.

Tema kapsamında, katılımcıları ve ziyaretçileri ne gibi etkinlikler bekliyor?
Fuarın programı çok zengin. Biz Türkiye Felsefe Kurumu olarak “Felsefenin Işığında İnsan”, “Felsefenin Işığında Hukuk”, “Felsefenin Işığında Edebiyat ve Sanat”, “Felsefenin Işığında İnsan Hakları”, “Felsefenin Işığında Güncel Sorunlar” başlıklı beş söyleşi; bir de farklı yaşlardaki çocuklar için sekiz felsefe oturumu düzenliyoruz. Söyleşilere katılacak olanların neler söyleyeceğini bilmiyorum. Umarım, felsefenin dışında olanlara ulaşabilecek bir dil kullanırlar.

Farklı organizasyonlarla felsefeye dikkat çekmek yaşamımızda neleri değiştirir, ne gibi katkıları olur sizce?
Fuar sırasında insanların dinleyecekleri düşünceler, eğer bunlar üzerinde kafa yorarlarsa, bazı kişilerin yaşamlarında olumlu bazı değişikliklere yol açabilir. Ama bu yolu yürümek kişilere kalıyor. Kamu yaşamında olumlu bir değişikliğe yol açması için, felsefeyle sistemli ve ısrarlı bir şekilde uğraşmak gerekiyor. “Olumlu” kelimesini vurguluyorum, çünkü bunca övülen “değişim” olumsuz da olabiliyor.

Felsefeden uzak kişiler için tavsiyede bulunmanızı istesek, neler söylersiniz?
Felsefe bilgisinin sağladığı bakma ve görme imkânlarının farkında olmayan kişiler felsefeden bir şey beklemezler. Felsefeden bir şeyler bekleyenlere bir tavsiyede bulunmak için, neyi/neden beklediklerini bilmek gerekir. Ama çok genel bir şey söyleyeceksem, derim ki, kişiler ne iş yaparlarsa yapsınlar ve hangi yaşta olurlarsa olsunlar, felsefenin kazandırdığı bakışı edinmek istesinler, bu bakışa sahip insanlarımıza baksınlar ve bir yolunu bulup onu edinmek için bir şeyler yapsınlar. Hiçbir zaman çok geç değildir.

Paylaş