VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2017 Cuma | Anasayfa > Haberler > 52 haftalık değişim maratonu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

52 haftalık değişim maratonu

Yaşam koçu Kezban Bektaş’ın kaleme aldığı “Yapabilirsin”, kişinin kendini tanımasını ve ulaşmak istediği hedefe emin adımlarla ilerlemesini sağlayan bir kitap. Kitap, soruları ve alıştırma önerilerinin yanı sıra kişisel gelişim kavramlarının bulunduğu farkındalık kartlarıyla, olaylara farklı açıdan bakmanızı sağlıyor.

ÖZLEM AKALAN


İnsanlar ikiye ayrılır; kişisel gelişim kitaplarını okuyup anlayanlar ve anlamayanlar. Bu giriş cümlesinden tahmin edeceğiniz üzere ben “anlamayanlar”danım. NLP ve yaşam koçluğu eğitimi almış olmama, kitaplığımın farklı dillerde yazılmış kişisel gelişim kitaplarıyla dolu olmasına rağmen, hiçbirinin 20. sayfasından öteye geçemedim… Çünkü verilen örnekleri anlamıyor, empati kuramıyorum. Bu ay elime geçen bir kitap, bu tarza biraz olsun yakınlaşmamı sağladı. Çünkü tekrarlayıp duran öğütlerle değil, basit sorular ve ödevlerle düşünmemi, duygularımı ve kendimi sorgulamamı, ne istediğim konusunda daha net olmamı ve en önemlisi de adım atmamı sağladı. Şimdi size kitabı anlatacağım ve en sonunda da sizinle küçük bir deneme yapacağız…
“Yapabilirim”, 52 hafta için 52 farklı konu üzerine odaklanan bir kitap. Ancak kitabı benzerlerinden ayıran bir özelliği var; içeriğe uygun olarak hazırlanmış 52 kartla birlikte satışa sunulmuş ve böylelikle “Yapabilirim - Farkındalık Kutusu”na dönüşmüş. Projenin mimarı, pek çok eğitimden geçtikten sonra şimdilerde St. Clements Üniversitesi’nde klinik psikoloji yüksek lisansı yapan Kezban Bektaş. Minimalist ve şık kartlardaki illüstrasyonlarda ise yazarın kızı Billur Bektaş’ın imzası var.

“Yapabilirim”, kendini derinden tanımak, hayatını dönüştürmek ve hedeflerine ulaşmak isteyenler için hazırlanmış bir kitap. 52 haftalık bir maraton da diyebiliriz. İlk haftaya “Ben kimim?” sorusuna cevap arayarak başlıyorsunuz. Olumlu-olumsuz özelliklerinizi; hoşlanıp hoşlanmadığınız şeyleri; başarı ve başarısızlıklarınız gibi konular üzerine düşünüp, her soru için cevaplarınızı sıralıyorsunuz. İkinci hafta duygular üzerine yoğunlaşılıyor. Yine sorular, vereceğiniz cevaplar ve ödevler var. Sevgi, üçüncü haftanın konusu. Bunu eleştiriler takip ediyor. Böylelikle kim olduğunuzu ve ne istediğinizi belirlerken, hedefinize emin adımlarla yürümeye başlıyorsunuz. Bu yolda kişisel gelişim kavramları ve farkındalık kartları size eşlik ediyor.

Asıl sorunun ne olduğunu belirlemenin çözüme de ulaşmak olduğunu düşünürüm. Varılacak bir hedef ya da üstesinden gelinecek bir sorun varsa çok soru sormak ve bu sorulara dürüst cevaplar vermek, insanın önünü açan, engelleri kaldıran eylemlerdir. Bu kitap da tam olarak bu yöntemle, hedefe daha kolay ulaşmanızı sağlıyor; tıpkı bir yaşam koçunun yapacağı gibi.


Kartlar nasıl kullanılmalı?
Kartların hikâyesine gelirsek…
“Farkındalık Kartları, problemlerimize çözüm ararken aynı noktaya takılıp kaldığımızda, seçeneklerimizi çoğaltmak istediğimizde farklı bakış açıları sunmak için tasarlandı” diyor Bektaş. Kartların bir yüzünde illüstrasyon ve kendimize sorabileceğimiz sorular, diğer yüzünde ise kavramların açıklamaları var. Sizin için rasgele bir kart çektim: “Derin nefes” kartı. Bu kartın kendimize sormamız gereken yüzünde şunlar yazıyor:

1- Yaşamı hangi hızda yaşıyorsun?
2- Yaşamın keyfine vardığını hissediyor musun?
3- Yaşamdan aldıkların ile verdiklerin dengede mi?
4- En son ne zaman derin bir nefes aldın?
Kartın arka yüzünde ise şu açıklama var: nefes alışveriş biçimimiz hayatı nasıl yaşadığımızı gösterir. Nefes alıştaki veya verişteki zorlanmalar hayattan almakta veya hayata vermekteki zorlukları işaret eder. Mesela sık sık ve hızlı nefes strese işaret eder.

“Çözüm aradığınız, seçenekleri çoğaltmak istediğiniz bir soruna 5-10 saniye odaklanın” diyor Bektaş. Konunun hissettirdiklerini içinizde yaşayın ve sorunu gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın. Ardından da kartlardan bir tane çekin. Kartın üzerindeki soruları kendinize sorun ve cevaplayın. (Buradaki en önemli husus, net ve dürüst olmak.) Böylelikle soruna farklı bir açıdan bakmış, üzerinde düşünmüş ve kendinizi sorgulamış olacaksınız. Üstelik kartları sadece bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda değil, günlük yaşamınızda rehber olarak da kullanabilirsiniz. Çünkü bu kartlar bazen hayatımıza katmamız bazen de hayatımızdan çıkarmamız gereken şeyleri bize hatırlatıyor.

Yazar Bektaş bir noktada okurunu uyarıyor: “Sorununuzla karttaki kavram arasında ilişki kuramıyorsanız ‘olmadı’ deyip pes etmeyin ve konu üzerinde biraz daha detaylı düşünün. Elbette yüzde 100 doğrudur diye bir şey olmadığı gibi tesadüf diye de bir şey yok. Buradaki amaç, farklı bir bakış açısı kazanmak.”


Oyuna hazır mısınız?
Yazının bu noktasında durup ara verdim ve bu yazıyı okuyup kitabı ilginç bulan ve almak isteyenleri düşünerek bir kart çektim. Planlayarak yapsam bu kartı seçmek aklıma gelmezdi! Sizin için çektiğim, “şans” kartı. Önce kendimize yönelteceğimiz sorular, ardından da kavramın açıklaması:

1- Kendini şanssız, başkalarını şanslı mı hissediyorsun? Neden?
2- Kendini şanslı, başkalarını şanssız mı hissediyorsun? Neden?
3- Olumsuz gibi gözüken olaylarda ve duygularda şanslı bir yan bulmak olası mı?
4- Şanslı olmayı arzu ettiğin konular için hazırlıklı mısın?

Şans, hazırlıklı olma haliyle fırsatın bir araya gelmesi. Dünya mantığına göre açıklayamadığımız, tesadüften ibaret gibi görünen olaylar. Eğer beklentilerimize uygun düşmüşse şans, uygun düşmemişse şanssızlık diyoruz.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam