VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Ekim 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > 5. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali başladı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

5. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali başladı

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 2013 başladı. 10 Kasım 2013 tarihine dek İstanbul, Ankara, Bursa, Erzurum ve Konya’da düzenlenecek festivalin 5. yıl teması “Şehir ve Oyun”.

Ersin Şenel

Avusturya Kültür Ofisi'nin kuruluşunun 50. yılı kutlamaları kapsamında; Kalem Kültür Derneği ve Kalem Ajans tarafından düzenlenen festival 30 Ekim Çarşamba günü düzenlenen davet ile başladı. Gecede Avusturya edebiyatının yükselen üç ismi, Andrea Winkler, Thomas Stangl ve Teresa Präauer’ın yanı sıra Türk edebiyatının önde gelen iki ismi Mario Levi ve Oya Baydar eserlerinden bölümler okudular.

İTEF 2013 - Şehir ve Oyun İstanbul’da; çeşitli yerli ve yabancı kurumların işbirliğinde tematik yazar söyleşileri; “İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü” işbirliğinde yabancı yazarların okul etkinlikleri, Café Amsterdam adıyla gerçekleştirilecek buluşmalar, “Dergâh Yayınları” işbirliğinde “Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi”nde düzenlenecek Türk edebiyatı etkinlik serisi düzenleniyor.

Yanı sıra edebiyatçıların katılımıyla düzenlenecek performans geceleri, “Sınıf Mücadelesi” adlı masa oyunu turnuvası, “Fantazya ve Bilimkurgu Sanatçıları Derneği” işbirliğinde gerçekleştirilecek tematik etkinlikler, Fellowship Programı kapsamında profesyonel buluşmalar ve daha pek çok program ile dolu bir içerik sunuluyor. Festival kapsamında ayrıca dünyaca ünlü yazar Alberto Manguel, Tanpınar’ın “Beş Şehir” adlı eserinde yer alan İstanbul, Ankara, Bursa ve Erzurum ve Konya’yı Tanpınar’ın ayak izlerini takip ederek ziyaret edecek ve yazarın katılımıyla söz konusu şehirlerde birer söyleşi düzenlenecek.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam