VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
06 Aralık 2009 Pazar | Anasayfa > Haberler > 600 sayfalık bir fetih romanı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

600 sayfalık bir fetih romanı

İstanbul""un fethi denildiğinde aklınıza ne geliyor?

Murat Sayım

“Dünyanın İlk Günü”nü elime aldığımda farkında olmadan tarttım. Sanki kitabın iyi olup olmadığını ağırlığından anlayabilecektim. Gerçi, İstanbul’un fethini anlatan bir romanın çok da uzun olmasına gerek yoktu. Ne de olsa ortaokul ve lisede okutulan tarih derslerinden bu fethin ne kadar kısa sürdüğünü biliyorduk.

Elbette yazılan “İstanbul’un Fethi” dendiğinde, Milli Eğitim müfredatından geçmiş her bireyin söyleyebildiği “1453, Ortaçağın bitişi, Yeniçağ’ın başlangıcı” ezberinden çok daha fazlası olmalıydı... İşte genç bir yazar olan Beyazıt Akman’ın yazdığı bu tarihi romanın iddiası bu. Romanda, İstanbul’un fethi için yapılan hazırlık ve fethin kendisi kaleme alınırken, Osmanoğulları’nın yaşayış şeklini, düzeni, kültürü de anlatılıyor. Yazar bunu da üç temel karakterin hikayesi ile yapıyor.

Doğu Roma İmparatorluğu sınırlarında yaşayan Alexander, aşkı Meryem’den uzaklaşmış, kendini Osmanlı topraklarında bulmuş ve Meryem’e kavuşmak için yaşadığı topraklara dönme arzusu içindedir. Albert Balbi ise Venedik’ten gelmiş bir seyyah ve elçidir. Onun deneyimlerinden Osmanlı ve Batı kültürü arasındaki farkı görüyoruz. Doğu Roma İmparatoru XI. Konstantin Palaiologos’un kendinden emin tavrı ile de fethin hiç anlatılmamış diğer yüzünü...

Roman bittiğinde okurun aklında Doğu’ya, bu kültüre dair isimler kalıyor: Sosyolojinin ortaya çıkmasına öncülük eden İbni Haldun, Tıpta Kanun veya Tıbbın Kanunu adlı eseriyle dört yüzyıl boyunca Avrupa’nın tıp eğitiminde kullandığı kitabın sahibi İbni Sina gibi... Bu yüzden de ister istemez, bir dönem medeniyet üretmiş kültürümüz neden böyle diye sormadan edemiyorsunuz? Ve tüm bu bilgileri neden Batı üzerinden öğrendiğimizi? İşte genç yazar Akman, 600 sayfalık romanı ile bu kültürün ve tarihin peşine düşmüş.

Paylaş