VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
06 Eylül 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > 6-7 Eylül''ü anlatan kitaplar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

6-7 Eylül'ü anlatan kitaplar

1955'te İstanbul'da yaşanan ve başta Rumlar olmak üzere azınlıkları yönelik saldırıları konu alan kitaplar;

Hulki Bey ve Arkadaşları/ Yiğit Okur
Yiğit Okur’un kaleme aldığı Hulki Bey ve Arkadaşları'nın öyküsü 1955 yılı Eylülü'nün beşinci günü, akşam saatlerinde başlıyor. Geriye dönüşler ve ileriye gidişlerle sürdürülen anlatım, önce on yıl geriye dönüp 1945 yılının karlı bir Ocak gecesinde yoğunlaşıyor; sonra on yıl ileri gelip 1955 yılı Eylülünün altıncı gecesine, Cumhuriyet tarihinde 6-7 Eylül Olayları diye bilinen, hala izleri silinmemiş o toplumsal, siyasal büyük yanılgıya tanıklık ediyor; yirmi yıl sonra 1975 yılının yağmurlu bir Nisan akşamı sona eriyor. Böylece, 'Hulki Bey ve Arkadaşları', roman kahramanlarının otuz yıllık yaşam serüvenini, görsel denecek bir anlatımla yansıtıyor. Arkadaşlık denilen bir tür varolma tarzının özündeki soyut sevgiyi öyküleştirip tanımlıyor. Bir yandan da, olası, basit isteklerin karşı konulmayan bir yazgıyla nasıl yitip gittiğini dile getiriyor. Erotik dokunuşlarla sürüp giden öykü, beklenmedik sürekli olaylar zincirinide, güldüren, gülümseten yapısına karşın, tabanında gizemli bir hüzün estiriyor. Bu ilk romanıyla edebiyat dünyamıza giren Yiğit Okur, bir dönem İstanbul'unun artık anılarda kalmış mozaiğini, rengini, sesini, kokusunu ustaca yansıtıyor; unutulmaya üz tutmuş bir tadı yüzeye çıkarıyor.

Güz Sancısı/ Yılmaz Karakoyunlu
Yılmaz Karakoyunlu Güz Sancısı'nda, Türkiye tarihinde kara bir leke gibi duran 6-7 Eylül Olayları'nı, Rum, Ermeni, Yahudi azınlıkların ülkelerini terk etmek zorunda kalışlarını roman kurgusu içinde anlatıyor.

"Galatasaray Lisesi'nin önünde birikmiş kalabalık, geleni derin ve biraz da hasetli bakışlarla süzüyor, sokakların tenhalaşmasını bekliyordu. Yüzlerinde bir huzursuzluk, bir beceriksizlik ilk bakışta dikkati çekecek kadar aşikar ve sabırsızdı." "... Kalabalık Taksim Meydanı"na yürürken geçtiği her yeri yakıp yıkıyordu... Lion yanıyordu. Birisi bütün vitrinleri ateşe vermişti. Binanın içindeki duman, görülebilecek ne varsa hepsini örtmüştü...
İnsanların yüzünde sevinç vardı. Vitrinler parçalanmış, eşyalar sokağa dökülmüştü. Müslüman mağazalar bayraklarını asmışlar ve milli bir saygı ümidiyle paçayı kurtarmayı amaçlamışlardı..."

"Vilayet binasının etrafını polisler çevirmişti. Adnan Bey, kontrolün elden çıktığı bu hadisede daha fazla görünmek istemiyordu.
... Küçük bir gözdağı vermenin ölçüleri kaçmış, kısa sürede bir savaş alanı yaratmıştı..."


Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları ve Stratejileri Bağlamında
6-7 Eylül Olayları/ Dilek Güven

Dilek Güven, 6-7 Eylül olaylarını yaşayanlarla bire bir yaptığı görüşmeler ve daha önce yayımlanmamış arşiv belgeleriyle ale alıyor. Yaşanan yağmalamalardan, yıkımlardan, talanlardan doğan maddi zarar bir yana, manevi anlamda ülkenin kozmopolit yapısı bir daha geri dönülemez biçimde parçalanan ve binlerce insan vatanlarını terk etmek zorunda kaldığı o olayları hem tekrar hatırlamamızı sağlıyor, hem de olayların arka planındaki ilişkileri ortaya çıkarıyor.


6-7 Eylül 1955 Olayları: Tanıklar – Hatıralar/ Rıfat N. Bali
Rıfat N. Bali’nin kaleme aldığı kitap, hatıratlar, sözlü tarih görüşmelerinin tutanakları, basın, internet gibi pek çok kaynakta yer alan anıları ve tanıklıkları bir araya getirerek 6-7 Eylül’ün daha iyi anlaşılmasını sağlayan bir kaynak kitap olma özelliğini taşıyor.

Dimitrios Kalumenos'un Objektifinden 6/7 Eylül 1955/ Serdar Korucu
Gazeteci Serdar Korucu’nun 6-7 Eylül’ün 60. yıldönümü için 2015 yılında hazırladığı ve Dimitrios Kalumenos'un arşivinden 60 fotoğrafına yer verdiği fotoğraf arşivi 6-7 Eylül olaylarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Serdar Korucu'nun detaylı metinleriyle de beslenen bu fotoğraf albümü ayrıca alanında efsane olan Dimitrios Kalumenos'un Türkçe'de ve Türkiye'de yayımlanmış ilk eseri olma özelliğini taşıyor.

6 Eylül 1955 Yassıada 6/7 Eylül Davası Dezinformatsiya/ Mehmet Arif Demirer
Mehmet Arif Demirer, 6-7 Eylül olaylarının perde arkasına dair tüm detayları siyasi ve toplumsal yönleriyle ele alıyor.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam