VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Ekim 2018 Perşembe | Anasayfa > Biyografi > 70.Frankfurt Kitap Fuarı başladı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

70.Frankfurt Kitap Fuarı başladı

Dünyanın en büyük kitap fuarı olan 70. Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türk ulusal standı açıldı.


Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen ve her yıl Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl 70. kez kapılarını kitapseverlere açtı.

Bu yıl “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla açılan fuara, 110'dan fazla ülke ve bölgeden 7 bin 500 yayın evi katıldı. Türkiye de fuara 320 metrekarelik bir alanda “Türkiye Ulusal Standı” ve “Çocuk Yayınları Standı” olmak üzere iki ayrı stand ile katıldı.

Türkiye ulusal standının açılış töreninde konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Prof.Haluk Dursun: “Türkiye olarak Almanya’ya kitap üzerinden bir gönül seferberliği çıkarması yaptık. Hepimiz kitap için, kültür için buradayız. Yayın için, sanat için buradayız. Daha önce bir yazar olarak katıldığım bu fuara şimdi bakan yardımcısı olarak katılıyorum. Bu da benim için ayrı bir keyif oldu ” açıklamasında bulundu.

Fuar kapsamında Prof.Dr.İlber Ortaylı ve Frensuva Georgia’nın katılımıyla ‘Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’da Yansımaları’ konulu bir panel düzenlenecek. Prof. Dr. Rüstem Aslan da ‘Truva Sunumu’ gerçekleştirecek. Ayrıca Şef Refika Birgül, geleneksel Türk lezzetlerinden hazırlayacağı bir yemeği katılımcılara ikram edecek.

Bu yılki onur konuğu Gürcistan olan kitap fuarı, 14 Ekim’e kadar açık kalacak. Fuarı hafta içi profesyonel ziyaretçiler, hafta sonu ise tüm ziyaretçiler gezebilecek.


Paylaş