VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Ekim 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > 8. Zeynep Cemali Edebiyat Günleri gerçekleştirildi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

8. Zeynep Cemali Edebiyat Günleri gerçekleştirildi

Yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günleri, sekizinci yılında da kitaplara ve edebiyata değer verenleri bir araya getirdi.
Sekizincisi düzenlenen Zeynep Cemali Edebiyat Günleri kapsamında, Günışığı Kitaplığı’nın 2011’den beri düzenlediği konferans bu yıl Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

20 Ekim’de düzenlenen konferansa çok sayıda edebiyatçı, yayıncı, editör, çevirmen, kitapçı, dağıtımcı ve akademisyenin yanı sıra, basından, resmi ve sivil toplum kuruluşlarından yetkililer katıldı.

Önemli konulara yer verilen oturumlarda bugünden geleceğe ışık tutan görüşler paylaşıldı.
Edebiyat günü, 6, 7, 8. sınıf öğrencileri için yurt çapında düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2018 Ödül Töreni’ne de ev sahipliği yaptı.


Konferansın açılış konuşmasını, edebiyatımızın saygın şiir ödüllerinin sahibi şair, usta yayıncı Turgay Fişekçi yaptı. Fişekçi, “Yaptığımız işin bence iki unsuru var; bir gönül unsuru, öbürü kültür unsuru. Yayıncılığı bu iki alandan soyutlarsak, pazarda domates satan bir satıcıdan farkımız kalmaz. Yayıncılığın daha yüce yanları var, büyük bir birikim ve mirastır yayıncı olabilmek” dedi.


Çağdaş edebiyatımızın köşe taşlarından biri olan Pınar Kür de konferansın kapanış konuşmasında, yıllar önce ilk kitabının yayımlanma öyküsünü ve yazarlık deneyimini paylaştı. Kür: “Yayıncılık ve yazarlık, birbirine kesinkes mecbur, birbirini karşılama ve destekleme sorumluluğu olan iki meslektir” açıklamasında bulundu.Gelecekte kitaba ne olacak?


20 yıl sonra yayıncılığımıza, kültür ve sanat ortamına ilişkin çeşitli senaryolara yer verilen söyleşide, Metis Yayınları kurucularından editör, çevirmen Müge Gürsoy Sökmen: “Bağımsız kitapçı, ben elma almaya giderken yazarı karşıma çıkarandır.” Sözleriyle dikkat çekti.

Günışığı Kitaplığı kurucusu, yazar Mine Sossal ise sıkıntılı zamanların, yayıncılık alanının aktörlerinin birbirini suçlamasıyla aşılamayacağını, yapıcı ve sessiz zamanlara duyulan ihtiyacı hatırlattı.Sabit fiyat, asıl kalite ve hizmette rekabeti getirecek.
Günün dikkati çeken söyleşilerinden biri olan “Üretimden Okura Kitap Piyasası Sorunlarımız”da sektörün önemli isimleri Günışığı Kitaplığı Genel Müdür Yardımcısı Banu Ünal’ın sorularını yanıtladı.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, sabit fiyat yasasını, “Sadece fiyattan söz etmiyoruz. Bir kültür endüstrisinin sürdürülebilirliğini sağlayan bir yasadan söz ediyoruz. Bunun ilk şartı da, kitabın, yayıncının belirlediği fiyat dışında satılmamasıdır,” sözleriyle tanımladı.

Can Yayınları Genel Yayın Yönetmeni, yazar Cem Akaş; edebiyatımızın her yaşa hitap edebilen sevilen yazarlarından Müge İplikçi ve şair, eleştirmen Ömer Erdem, edebiyat yayıncılığımızın önemli türlerini masaya yatırdılar.

“Öykü Dergide, Şiir Sokakta, Roman Rafta!” başlıklı söyleşinin konuşmacıları, roman türünün sadece Türkiye’de değil, dünyada da önde olduğunu anımsatarak, bir edebiyatın sağlık derecesinin öykülerle ölçülebileceği görüşünde birleştiler. Üç konuşmacı da, yayıncının, satmayan romanın ve türün arkasında durabilmesi gerektiğinde ortaklaştılar.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2018 Ödül Töreni’nde konuşan Proje Başkanı, Günışığı Kitaplığı Editörü Müren Beykan, gençlerin yazdığı 500’den fazla öyküde en çok meslek sahibi olma ve mesleğini seçme kararlılığının konu edildiğini aktardı. “Gençler söz konusu olduğunda, edebiyat yarışmalarına katılma sürecinin kendisi ödül gibi düşünülmeli. Öğrencilerin kendilerini kendileriyle sınadıkları bir ödül.” diyen Beykan, yazma sürecinin değerine dikkat çekti.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen konferansın tüm içeriği, Aralık’ta e-dergi Keçi'nin KIŞ 2018 sayısında yayınlanacak. Keçi e-dergi, keciedebiyat.com adresinden ücretsiz okunabiliyor.

Yıllık yayıncılık konferansının dokuzuncusu 2019 sonbaharında gerçekleşecek.
Paylaş