VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Haziran 2018 Cuma | Anasayfa > Haberler > 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilecek olan Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 21 Haziran Perşembe akşamı gala gecesiyle başlıyor. 7 Temmuz’a kadar sürecek olan festival, Türkiye’de ilk defa sahne alacak ünlü isimleri İstanbul’da ağırlayacak.

İPEK CEYLAN ÜNALANSezon bitti diye üzülenler sıkı dursunlar çünkü şahane bir festival başlıyor; 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen festival, 21 Haziran günü özel bir gala programıyla başlayacak. “Saraydan Kız Kaçırma”, “La Traviata” ve ”Zorba” festival kapsamında sahnelenecek dünyaca ünlü başyapıtlar. İsmini anarken dahi böylesine heyecanlandıran yapıtları ölümsüz müzikler ve dönemi yansıtan kostümleriyle izlemek operaseverler için ve opera ile ilk kez tanışacaklar için hafızalardan çıkmayacak anlar yaşatacak.

Ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımı ile sanatseverlerle buluşacak olan festival, yaklaşık 12 bin izleyiciyi büyülü bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.


“Saraydan Kız Kaçırma”
İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde

Her festivalde ithaf olduğu mekânlarda sunulmasıyla gelenekselleşen Mozart’ın dünyaca ünlü başyapıtı “Saraydan Kız Kaçırma” ile sürecek. Görkemli prodüksiyonuyla büyük beğeni toplayan “Saraydan Kız Kaçırma” operası, Yekta Kara’nın rejisiyle, Şef Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 28-29 Haziran’da üst üste iki gece İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin büyülü atmosferinde izleyiciyi ile buluşacak.

“La Traviata”nın orijinal dekoru İtalya’dan getirtiliyor
Opera denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Giuseppe Verdi’nin ölümsüz eseri “La Traviata”, özellikle ayna ve projeksiyon kullanılarak uygulanan dekoru ve kostümleriyle son yılların en çok ilgi çeken prodüksiyonu olan eserin dekoru festival için özel olarak İtalya’dan geliyor. Henning Brockhaus’un rejisini yaptığı, Avrupa’nın en önemli sahnelerinde başrol söyleyen Türk soprano Burcu Uyar üstlenecek. 3-4 Temmuz 2018’de Zorlu PSM’de sahnelenecek eserde ayrıca La Scala, Deutsche Oper in Berlin, Marinsky Theater gibi dünyanın önemli operalarında başrol oynayan tenor Georgio Oniani ve Wienstaatsoper, Opera de Paris, Covent Garden Teatro dell’ Opera di Roma gibi önemli operaevlerinde başrol söyleyen dünyanın en önemli baritonları arasında sayılan Vladimir Stayanov bulunuyor. İtalyan şef Alessandro Cedrone yönetiminde sahnelenecek eser iki gece üst üste İstanbullu seyircilerle buluşacak.


Kazancakis’in “Zorba”sı Zorlu PSM’de
Nikos Kazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı “Zorba”, Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat buluyor. Dünyanın en popüler eserlerinden olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen Zorba iki sezon kapalı gişe oynadığı Ankara’dan sonra İstanbul seyircisinin yoğun talebi üzerine 7 Temmuz’da Zorlu PSM’de seyirciler ile buluşacak. Şef Bujor Hoinic yönetiminde solo şarkılar ve korolu bölümler ile dikkat çeken eser Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

Paylaş