VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
31 Mayıs 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Yordam Edebiyat yayın hayatına başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yordam Edebiyat yayın hayatına başlıyor

Yordam Kitap'ın yeni markası Yordam Edebiyat, Zeyyat Selimoğlu çevirisi Sayın Başkan ile yayın hayatına başlıyor.


Yayın dünyasında on yıldır emek veren Yordam Kitap, Yordam Edebiyat markasıyla yeni bir seriye imza atıyor. Yordam Edebiyat, M. Angel Asturias imzalı "Sayın Başkan"ı Zeyyat Selimoğlu çevirisiyle 1 Haziran 2016'da yayın hayatına merhaba diyecek.

Balzac, Tolstoy, Zola, Dostoyevski, Turgenyev, Gogol, Mark Twain ve daha pek çok yazarın klasik eserleriyle beraber çağdaş dünya edebiyatının seçkin örneklerini de yayımlama hedefi olan Yordam Edebiyat, farklı çevirmenlerin çevirileriyle edebiyat serisi hazırlıyor. Kimi eserleri yeni çevirilerle kimi eserleri ise edebiyat tarihinde saygın bir yer edinmiş çevirmenlerle basmayı planlayan yayınevi Zeyyat Selimoğlu, Hasan Âli Ediz, Cemal Süreya, Adnan Cemgil, Özdemir İnce, Erdoğan Alkan gibi isimlerin çevirilerine yer verecek.

Yordam Kitap, Yordam Edebiyat markasının politikasını ise şöyle açıklıyor: “Edebiyat bir avuntu değildir. Egemen sınıfların edebiyatın yıkıcı gerçekleri söyleme gücünden hep korktular. Biz ise gerçeğin ve yordamıyla yapılan sanatın özgürleştirici gücüne güveniyoruz. On yıllık dönemeci okurlarımızla birlikte, yeni bir başlangıç yaparak alıyoruz.”


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam