VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Ocak 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Aşk, Eş ve Zıtlıklar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Aşk, Eş ve Zıtlıklar

Onur Caymaz, “Gökyüzü Sineması – İki Film Birden” adlı kitabında, birini 2004 diğerini 2007’de yazdığı iki novellasını bir araya getirme sebebi olarak bu kesişen öykü kurgusunun yanı sıra, her iki metne ve karakterlerine sinmiş olan edebiyat aşkını gösteriyor.

Başak Gülsoy
bgulsoy@gmail.com


Her iki hikaye de, umdukları ile buldukları örtüşmeyen insanların gerçekle yüzleşme acısını bolca barındırıyor içinde. Kitabın ikinci hikayesi olan “Gökyüzü Sineması”na başlamadan önce, yazarın Vergilius’tan alıntılamış olduğu dize, kitabın bütününü özetliyor gibi: Gerçeklerin gözyaşları vardır.

Aşkla ilgili hayaller
İlk öykü “Hüzün İyidir”in Muhsin’i sessiz, kendini çirkin bulan, sevmediği bir işte çalışan, hasta annesiyle yaşayan ve 30 yaşını geçmiş olmasına rağmen tek bir kadınla bile yakınlaşamamış bir “yalnız”dır. Bir kere sokakta karşılaşıp aklından çıkaramadığı Gönül, birkaç gün sonra sürpriz biçimde Muhsin’in çalıştığı muhasebe bürosunda işe başlayınca, içinde, yalnızlığının Türk filmlerine benzer bir saadetle son bulacağına dair bir umut yeşertmeye başlar. Gerçek bir kadınla, gerçek bir ilişki yaşamamış delikanlının ilk aşkına ait gerçek üstü beklentilerine sahiptir. Bu duygularını sadece Nisan Birol’a açar. Yeni tanışmışlardır, ancak öğretmen Nisan’ın bir öyküsünün Muhsin’in okuduğu edebiyat dergisinde yayınlanmış olması, kimseye açmadığı derdini paylaşacak kadar yakınlık duyması için yeterlidir. Eşinden yeni ayrılmış ve Muhsin’in bir türlü başlayamadığı şeyin, aşkın sonunu görmüştür. Hikayeyi bize Nisan anlatır; Muhsin hissettiklerinin heyecanıyla sabahın beşinde uyanıp Gönül’le ilgili hayallere dalarken, Nisan sessizliğine alışamadığı boş eve olabildiğince geç gitmeye çalışmaktadır. Yine de Muhsin’e, Gönül’e yazacağı aşk mektubu konusunda yardım eder.

Karşıtlıklar başrolde
İkinci öykü “Gökyüzü Sineması”nda devrimci yüreği gerçek hayata alışmakta zorlanan Ferhat’la tanışıyoruz. Taksim’de katıldığı bir eylem sonrası hapis yatmış ve ağır işkence görmüştür Ferhat. Onun hapiste olduğu dönemde, abisi Rafet işlerini ilerletmiş, bir konfeksiyon zengini olmuştur. Öyküde bu iki kardeşin tamamen zıt karakterlerine paralel olarak şekillenmiş yaşamlarının karşıtlığını görürüz. Rafet’in vahşi kapitalist karakteriyle elde ettikleri karşısında, idealist ruhu gerçek yaşama ayak uydurmasını engelleyen Ferhat’ın yaşadığı hayal kırıklıkları, ihanetler, alkol tedavileri Ofsayt Osman’ın “Bu da mı gol değil?!” isyanını hatırlatmakta son derece haklıdır.
Bu iki öykü Nisan Birol ile, Eskişehir’de birbirine “dolanır”. “Herkesin bir sineması, hikayesi var herkesin.” der Ferhat. Gerçi Nisan Birol olmasa da dolanır bu hikayeler birbirine. Geç büyüyenlerin, hayalleri gerçeklerle çatışanların, “kelebekleri gökyüzüne çarpanların” hikayeleri bir şekilde iç içe geçer.
Daha önce yazdığı, ancak yeni basımları bulunmayan kitaplarındaki kısa öykülerini, 2011’de “Hikayeden Çocuk” ta toplamıştı Onur Caymaz. Bu kitabında da iki uzun hikayesini birleştirmiş, çok da iyi etmiş. Yıllar önce yazdıklarına bakmak zor gelir bazen yazara. Caymaz da aynı tedirginliği yaşamış ve “…hikayemi, hikayemden görünen ilk gençliğimi hoş görün, iyi bakın ona” demiş önsüzünde. Belki de o ilk gençliğin hatırına, bu kadar yalnızlığa ve hayalkırıklığına rağmen hem Muhsin hem de Ferhat hayata devam etmenin bir yolunu bulmuşlardır.
Yaşarken, üzerinde düşünmeden, bir an için algılayıp geçtiğimiz kokuları, nesneleri ve sesleri, şiirden gelen deneyimiyle , uzun betimlemelere girmeden, okuyucuyu yormadan kullanmış Caymaz (bavula konulmuş böreğin inceden gelen kokusu gibi). “Hüzün İyidir”de okuyucu için fona eşlik edecek bir şarkı listesi oluşturmuş. Her iki öyküye de, edebiyatı ve sinemayı bulaştırmış ve dilediği gibi “güzel okumalar” sunmuş.

Paylaş