VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2017 Salı | Anasayfa > Haberler > AYIN ÖNE ÇIKANLARI
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

AYIN ÖNE ÇIKANLARI
Marlowe’un dönüşü
Raymond Chandler’ın ünlü dedektifi Philip Marlowe yeni bir macerayla dönüyor. Ancak Chandler’ın elinden çıkmış gibi görünen bu maceranın yazarı, Benjamin Black. Roman güzel bir sarışının ortadan kaybolan eski sevgilisini bulması için Marlowe’un kapısını çalmasıyla başlıyor ve Chandler tarzının tüm kodlarıyla devam ediyor. Benjamin Black’in İrlandalı efsane yazar John Banville’in polisiyelerinde kullandığı isim olduğunu ve dilinin bu tarzda da tüm lezzetini koruduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu ay, “Siyah Gözlü Sarışın” ile birlikte çıkan bir başka Banville romanı daha var; 2005 yılında yazara Man Booker kazandıran “Deniz”. Sağlam bir kurgu ile saf edebiyatın buluştuğu romanın bu tekrar basımını kaçırmayın.


Dünya sizi bekliyor!
Steve Olsher, “Senin Olayın Ne” isimli kişisel gelişim ve değişim kitabında, insanların kendilerini ve dünyayı değiştirebilme yetilerini keşfetmelerini sağlayacak yöntemler sıralıyor. Bunun için kalıcı ve olumlu değişimin olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Olsher, tabulaşmış fikirlerden kurtulmanın ve yaşamı değiştiren kuralların detaylarını okurlarına aktarıyor.
İş hayatı için Feng Shui
FENG Shui Akademisi’nin kurucusu Zeynep Akçay’ın, Çin yaşam ilimi Feng Shui’yi güncel uygulamalarıyla kaleme aldığı “Feng Shui” kitabı, iyi bir iş yaşamı için ipuçları veriyor. Uzun yıllardır Feng Shui eğitimleri veren Zeynep Akçay, ofis yaşamını düzenleyecek ve iş yaşamında başarıyı sağlayacak teknikler ile yöntemleri okuyucularıyla paylaşıyor.
Geçmişle yüzleşmek
Jill Shalvis’in New York Times ve USA Today’de bestseller olarak gösterilen kitabı “Beni Yeniden Sev”, yıllar önce ayrılmak zorunda kalmış iki sevgilinin seneler sonra yeniden bir araya gelmeleri üzerine kurulmuş bir roman. Yolların yeniden kesişmesi, geçmişi canlandıracak mıdır, yoksa bu durum yeni hüzünler mi doğurcaktır?

Benazir hakkında her şey
Pakistan’ın ilk kadın başbakanı olan ve mitinginde suikasta kurban giden Benazir Butto’nun yaşam öyküsü, Bilgi Yayınevi’nden çıkan Yaşar Seyman’ın kaleme aldığı “Benazir” isimli biyografi kitabıyla okurlara sunuluyor. Kitapta, Butto’nun çocukluğundan eğitimine, baskı altında geçirdiği sürgün yıllarından suikast girişimlerine kadar birçok olay detaylarıyla anlatılıyor.


Bir Norveçli bize bizi anlattı
Roman, 76 yaşındaki Norveçli bir yazarın İstanbul Öykü Yarışması’na katılmak üzere Türkiye’ye gelmesiyle başlıyor. Daha ilk geceden Türk arkadaşlar edinen, memleket siyasetinin en can alıcı konularının ortasında kalan yazar bir yandan öyküsünü yazmaya çalışırken öte yandan kurmaca ile gerçeklik arasındaki ince çizginin peşine düşüyor. PEN Genel Sekreteri olan Eugene Schoulgin, enfes bir dil ile sürükleyici bir öykü kaleme almış.
Kırmızı hikâyeler
Ceres Yayınları’ndan çıkan “Hikâyemin Adı Kırmızı”, Gizem Serra Sözen’in ilk öykü kitabı. Kitabında farklı denemeler, düşünceler, şiirsel anlatılarla hikâye kalıbını birleştiren Sözen, okuyucusuna farklı bir okuma deneyimi sunmayı hedefliyor.Hıfzı Topuz ve Nişantaşı
Gazeteci, araştırmacı ve yazar kimliklerinin ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Hıfzı Topuz, okurlarına çocukluk ve gençlik yıllarındaki Nişantaşı’nı resmediyor. 1940-1950’li yıllarda Nişantaşı’nın ruhunu Topuz’dan dinliyoruz. Konaklar, sokaklar, pastaneler, semtin ünlü-ünsüz sakinleri ve yaşam boyu unutulmayan hatıralar... Hıfzı Topuz’un kişisel fotoğraf arşivinden görüntülerin de yer aldığı kitap, Nişantaşı’nın yıllar içerisinde nasıl değiştiğine dair kıymetli bir çalışma.
Kara Kule’nin üçüncü kitabı
Dünyaca ünlü yazar Stephen King’in Kara Kule isimli serisinin üçüncü romanı olan “Çorak Topraklar”, Altın Kitaplar tarafından yayımlandı. King’in sırlarla dolu ve okuyucusu fantastik edebiyatın sınırlarında dolaştıran Kara Kule serisi, serinin odak noktası olan Kule’nin aranışıyla devam ediyor. Bu yolculukta serüvene yeni karakterler dahil oluyor ve fantastik, bilimkurgu, korku alanlarına giren anlatılar okuru maceraya davet ediyor.


Patronlar anlatıyor!
Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman, Erdem Yayınları’ndan çıkan “Patronlar Gözüyle Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” kitabıyla, dünya ekonomisinde çok büyük bir yer kaplayan aile şirketlerinin kurumsallaşmalarına dair araştırmalarını sunuyor. Kitap dâhilinde yapılan söyleşiler ve araştırmalarla aile şirketlerinin nasıl ayakta kaldıklarına dair sonuçlara varılıyor. Kitapta Ayhan Yavrucu, Ekrem Cengiz, Saadettin Saral, Hediye Güral ve daha birçok büyük aile şirketi yöneticileriyle yapılmış söyleşiler yer alıyor.

Dağlarca Şiir Ödülü başvuruları başladı
Bu sene üçüncüsü verilecek olan Dağlarca Şiir Ödülü’nün başvuruları 5 Ağustos 2017 tarihinde başladı. 2016 Ağustos ile 2017 Ağustos ayları içerisinde ilk baskısını yapan kitapların katılabildiği yarışmayı, geçtiğimiz yıl Adnan Özer “Yol Şarkıları” ve Cenk Gündoğdu ise “Harap” adlı kitaplarıyla kazanmıştı. Son başvuru tarihi 20 Eylül 2017.

İletişim, 2500. kitabını yayımladı
Kurulduğu 1983 yılından beri yerli-yabancı birçok önemli yazar ve eserlerini edebiyatseverlerle buluşturan İletişim Yayınları, 2500. kitabını yayımladı. Dünya klasiklerinden yerli edebiyata, araştırma inceleme alanından sosyoloji ve siyaset bilimlerine kadar birçok alanda eser yayımlayan yayınevi, Thomas Paine’nin “İnsan Hakları” isimli siyaset felsefesi kitabıyla, 2500. kitabına ulaştı.

11 fasikül bir arada!
Chuck Palahniuk’un dünyaca ünlü kült romanı “Dövüş Kulübü”nün devamı olan ve 11 farklı fasikül halinde yayımlanan çizgi roman serisi “Dövüş Kulübü 2” Ayrıntı Yayınları’nca tek kitap olarak yeniden yayımlandı. İlk kez yayımlandığı 1996 yılından itibaren yer altı klasiği olarak anılan ve uyarlama filmiyle bir fenomen haline dönüşen kitabın devamında, kitabın çizgilerini Cameroon Stewart üstleniyor. Palahniuk ise yaşadığımız dünyanın çirkin ve karanlık taraflarını benzersiz bir üslupla aktarmaya devam ediyor.

Geçmiş olsun Muzaffer İzgü
ÜLKEMİZDE çağdaş çocuk edebiyatının gelişmesinde çok büyük işlere imza atan, yayımlanmış yüzden fazla kitabıyla çocuklara ve bir kuşağa okumayı sevdiren Muzaffer İzgü, kan değerleri düştüğü için hastaneye kaldırıldı… Kendisine Vatan Kitap ailesi olarak geçmiş olsun diyoruz.

Paylaş