VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ekim 2017 Pazar | Anasayfa > Haberler > AYIN ÖNE ÇIKANLARI
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

AYIN ÖNE ÇIKANLARI
Geçmişle yüzleşmek


Dünyaca ünlü Amerikalı psikiyatrist ve yazar Irwin Yalom, alışıldık üslubuyla yeniden okuruyla buluşuyor. “Ölüm Korkusunu Yenmek”te yakın arkadaşı Robert Berger ile geçmişe yolculuk yapıyorlar ve İkinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan Yahudi Soykırımı üzerine konuşurlar. Çok iyi arkadaş olmalarına rağmen senelerdir üzerine konuşmadıkları bu mevzu üzerine, korkularının ve geçmişlerinin üzerine giderler.

Irak Cephesi’nin bilinmeyenleri

Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli ve stratejik cephelerinden birisi olan Irak Cephesi’ne dair tarihi belgeleri ve bilinmeyenleri derleyen Erhan Çifci, çalışmalarını “Kut'ül-Amare - Kut Almış Ordunun Zaferi” isimli kitabında okurlarla buluşturuyor. Yerli ve yabancı pek çok kaynağın taranması ile oluşturulan ve yaşananlara objektif bakmayı başaran kitap, üzerine az konuşulan bir zaferin tüm ayrıntılarını ortaya koyuyor.


Balcıgil’den Suat Derviş romanı

Daha önce kaleme aldığı Ela Gözlü Pars Celile ve Yeşil Mürekkep isimli biyografik romanlarıyla Celile Hanım ve Sabahattin Ali’yi anlatan Osman Balcıgil, yine bir biyografik romanla okurla buluşuyor: “İpek Sabahlık”, Suat Derviş’in hayatını anlatan, Derviş’in yaşantısını ayrıntılarıyla ve bilinmeyenleriyle okura aktaran bir kitap. Yaşadığı dönemin en iyi romancılarından ve gazetecilerinden olan Suat Derviş’in hayatına yakından bakmak isteyen okurlara, kıymetli bir eser sunuyor Osman Balcıgil.
Tarihi bir kısır döngüde aşk

Âşıkların bir günü on yıla bedeldir, düşüncesinden yola çıkan roman, 1932 Ekim ayının on gününde geçiyor. Zamanın akrep ve yelkovanı âşıklar olunca, bu on günde okur yüzyıllık bir gezintiye çıkıyor. Şehir, kültürü ve diliyle, sokağı ve siyasetiyle, sanatı ve mimarisiyle akıl almaz bir hızda değişirken, âşıkları dünyadan soyutlayan aşksa büyük bir inat, tutku ve acıyla değişmemekte direniyor. Aşkın tarihinin tıpkı ülkenin tarihi gibi zaman denen kısır döngü içinde kendini tekrar edişini anlatırken yazar Can Gürses, önceki romanlarında da kendine mesele ettiği Türkçenin yüzyıl içindeki evrimini de ustalıklı diliyle anlatıyor. Aşkın gerçeküstülüğü, ülkenin gerçekleriyle bir arada okununca ortaya hayata dönüşmüş edebiyat çıkıyor.Hayvanlarla ilişkimize dair düşünsel bir yolculuk


Yakın dönemde kaybettiğimiz İngiliz yazar, eleştirmen ve şair John Berger’in hayvan ve insanlar arasındaki etkileşimi odak noktasına koyduğu kitabı “Hayvanlara Niçin Bakarız?” günümüz toplumunun farklı bir değerlendirmesini içeriyor. Berger, kendine has üslubuyla, insan-hayvan ilişkileri üzerinden geçmişten günümüze toplumsal sorgulamalara, derinlikli düşüncelere davet ediyor.

Çöküş döneminde suikastlar

Araştırmacı yazar Turan Akıncı’nın kapsamlı arşiv araştırmaları ve incelemeleri nihayetinde oluşturduğu “Suikast”, Osmanlı Devleti’nin çöküş sürecinde, 1905’te Sultan Abdülhamit’e düzenlenen suikastten 1913’te Mahmut Şevket Paşa’ya yönelik saldırıya kadar geçen süre içindeki bir dizi suikastlar dizisini kitabına konu ediniyor.
***ÇOCUK***

“Büyüyen Kitaplar”ın ilki!Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı, Halil Sercan Tunalı’nın çizimleriyle hayat verdiği “Uçtu Uçtu”, Çınar Yayınları’nın “Büyüyen Kitaplar” isimli çocuk kitapları serisinin ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. İşigüzel, Tamar adında minik bir kızın maceralarına yer verdiği kitabında, minikler için keyifli ve macera dolu bir hikâye anlatıyor.


Soysal’dan başka dünyalara bakış


Mine Soysal, “Daralan” isimli son çocuk romanında, okurlarını başka dünyalara bakmaya davet ediyor. İçine kapanık gençlerin içseslerini, yaşam içerisinde biriken kaygılarını, kontrol edilemez öfkelerini kaleme alıyor. Kıyıda köşede kalmış yaşamların içerisinden yürek burkan hikâyelere ulaşan yazar, yaşam şartlarının insanlar üzerindeki etkilerini ustalıkla anlatıyor.


Balonlar nasıl uçar?


Catherine Ripley, çocukların çok merak ettiği masum sorularına yanıtlar verdiği “Nasıl?” isimli kitabında birçok bilinmeyenin cevabını veriyor. Bilgilendirici olmasının yanı sıra, komik ve ilginç yanıtlarıyla çocuklara keyifli dakikalar geçirmeyi ve onları bilgilendirmeyi amaçlayan kitap, “Balonlar nasıl uçar?”, “Suyun üzerinde nasıl kalırım?”, “Bilgisayarlar bu kadar şeyi nasıl biliyor?” gibi birçok konuya cevaplar getiriyor.


Arkadaşlığa dair eğlenceli bir macera

Anton’un maceralarını konu alan serinin üçüncü kitabında Meike Haberstock, bizleri arkadaşlık konusunda eğlenceli bir anlatının içerisine sokuyor. “Arkadaş Canlısı”, çocukların beşeri ilişkileri üzerine kaleme alınmış bir neşeli ve eğlenceli bir kitap. Anton, yeni macerasında sınıflarına gelen yeni ve garip bir kıza karşı arkadaşlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor; bu durum bizleri arkadaşlık kavramı üzerine keyifli bir hikâyenin ortasına bırakıyor.

Paylaş