VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
27 Mayıs 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Beat Kuşağı şairi Neal Cassady''nin Jack Kerouac''a ilham veren mektubu satışta
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Beat Kuşağı şairi Neal Cassady'nin Jack Kerouac'a ilham veren mektubu satışta

Neal Cassady'nin Jack Kerouac'ın Yolda kitabına ilham veren mektubu 16 Haziran'da açık artırmaya çıkarılıyor.
Beat Kuşağı'nın önemli şairlerinden Neal Cassady'nin, aynı kuşağın efsanelerinden olan ve otobiyografik romanlarıyla tanınan Jack Kerouac'a yazdığı mektup açık artırmaya çıkarılıyor.

Jack Kerouac'ın "Yolda" kitabına ilham olduğu bilinen mektup için 400-600 bin dolar teklif geleceği tahmin ediliyor.

Cassady'nin 17 Aralık 1950 tarihli mektubu, edebiyat tarihi adına önemli bir yer tutuyor. Hem Beat Kuşağı'nın efsane ismi Jack Kerouac'ın en az kendisi kadar efsane kitabına ilham olması hem de edebi ve estetik bir şekilde kaleme alınmış olması mektuba ayrı bir değer katıyor. Öyle ki, Jack Kerouac mektubu kısa bir romandan farksız buluyor ve Dostoyevski, Celine, Melville gibi yazarların bile böyle bir metin kaleme alamadığını iddia ettiği biliniyor. Cassady'nin mektubu, Kerouac'ın o zamana dek gördüğü en harika metin.

40 sayfa ve 13 bin sözcükten oluşan mektup, daha önce 2012 yılında da satışa sunulmuş ancak mirasçıların anlaşmazlıkları nedeniyle satış iptal edilmişti. Anlaşmazlığın çözülmesinin ardından 16 Haziran'da satışa çıkarılacak mektup, 31 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında Seattle ve New York arasında dolaşıma çıkarılacak.

2012 yılında Jean Spinoza tarafından keşfedilen mektubun ilerleyen zamanlarda basılması da planlanıyor.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam