VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Bir kültür tarihi: Bizans
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir kültür tarihi: Bizans

Tarih boyunca hüküm süren ve on üç farklı hükümdar tarafından yönetilen gizemli ve ihtişamlı Bizans İmparatorluğu’nun her imparator ve imparatoriçesinin hikâyesine tanık olmanızı sağlayacak “Bizans İmparatorluğu Tarihi” adlı kitapla İstanbul’un gerçek hazinesini öğreneceksiniz.

Radi Dikici tarafından yazılan ve “Şu Bizim Bizans - Byzantium 330-1453” adlı kitabın güncellenmiş baskısı olan bu kitap, yıllar süren detaylı bir araştırmanın ürünü. Siyasal olaylar dışında toplumsal, yaşam, sanat, kültür, mimarlık ve günlük hayat gibi konuların da yer aldığı kitapta “Bizans’ta yeme içme kültürü nasıldı? Nasıl giyinirlerdi? Saray yaşamı nasıldı? İmparator nasıl evlenirdi? Aşk, seks ne derece önemliydi, hatta bazen imparatorluğun kaderini değiştirmiş miydi?” gibi soruların cevabını bulmak mümkün.

BİZANS’IN YAŞAYIŞI VE KÜLTÜRÜ BU KİTAPTA

Dikici, kitapta imparatorluk tarihini anlatmakla kalmıyor, paralelinde İstanbul’un tarihinin derinliklerine de iniyor. Devamı olduğumuz ve mirasını paylaştığımız bu kültürün tarihin tozlu sayfalarında kalmış yaşayış ve geleneklerini bu kitap gün ışığına çıkartıyor. Bizans’ın dünyaya nasıl hükmettiği, bazen önemsiz görünen bir olayın dünya tarihini nasıl değiştirdiği, imparatorların evlilikleri, imparatoriçelerin doğum sonları kutlama törenleri, ana-oğul, baba-oğul-torun ve kardeşler arasındaki iktidar mücadeleleri, düzenlenen güzellik yarışmalarında birinci seçilerek imparatoriçe olan kadınların renkli hikayeleri gizli kalmış Bizans yaşamını okuyuculara açıyor. Bunların yanında Bizans’tan günümüze kalan kelimeler, gelenek ve görenekler, eğitim sistemi, Bizans kilisesi, edebiyatı ve sanat eserleri hakkında bilgi vererek kültür tarihi hakkında önemli kaynaklar ortaya çıkarıyor.

GEÇMİŞLE GELECEĞİ BİRLEŞTİREN BİR TARİH ANLAYIŞI

Kitap, yalnız Bizans tarihini değil; aynı zamanda ondan sonra gelen Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bu tarihten nasıl etkilendiğini de anlatıyor. Tarihi sadece geçmiş olarak görmeyen; geçmişten geleceğe, yeni nesillere taşınan bir tarih anlayışını benimseyen kitap, sizi tarih koridorlarında gezdirirken sürükleyici anlatımıyla da bir edebiyat eseri niteliği kazanıyor.

Paylaş