VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2017 Salı | Anasayfa > Haberler > Bir şehrin değişen kaderi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Bir şehrin değişen kaderi

“Unutmalar Şehri”, bir şehrin kaderiyle nasıl oynandığını, yaşanan olayların bilinmeyen taraflarını ve bu olaylardaki dış unsurların etkisini, ihanetleri ve insanların psikolojik hallerini, toplumun sosyolojik olarak incelemesini yaparak okuyucusuna aktarıyor.

CANER ALMAZ
Cevat Turan, şair ve yazar. Daha önce yayımlanmış üç şiir kitabının yanında bir de öykü kitabı bulunuyor. Edebi üretkenliğini roman türüyle devam ettiren Turan, “Unutmalar Şehri” ile okuyucusunu yakın tarihimizin karanlık günlerine götürüyor. Çorum doğumlu olan Cevat Turan, bizzat tanık olduğu olayları romanına kaynak ederek, 1980’li yıllarda Çorum ve Anadolu’nun diğer illerinde baş gösteren toplumsal hareketlenmeleri kaleme alıyor. CIA ajanı Peter’ın Ankara’ya gelmesiyle başlayan roman, romanın başat karakterlerinin bizlere tanıtılmasıyla devam ediyor. Romanın en önemli mekânı olan Çorum’un tarihi gerçekliği ve dış mihraklar tarafından tercih edilmesi ise yakın tarihimizde yaşanmış olan Çorum Olayları’nın nedenlerine dair izlekler sunuyor.

Kitabın diğer unsurlarının arasında o dönemde yaşanan siyasi ortamın dışında devam eden bir yaşam olduğu yer alıyor. Tüm bu karışıklıklar ve çatışmalar arasında hayatın devam ettiğini, ne olursa olsun aşkın, nefretin, öfkenin, düşüncenin kaybolmadığını satırlarda buluyoruz. Keza gazeteci olan Alper ile âşık olduğu Esma’nın hiçbir şeyi umursamayarak yaşadıkları aşka şahit oluyoruz. Yine sol-sağ çatışması içindeki ülkenin iki zıt kutbundan karakterlerin halet-i ruhiyesini Kızıl Ömer ile Kara Bebek üzerinden görüyoruz, gözlemliyoruz. Yakın dönemimizde yayımlanan edebi eserlerde ve hatta sinema filmlerinde çokça işlenen ’80 olaylarına farklı bir bakış açısı getiren Turan, “Unutmalar Şehri”nde bir şehrin kaderiyle nasıl oynandığını, şehirde yaşanan olayların bilinmeyen taraflarını ve bu olaylardaki dış unsurların etkisini, ihanetleri, tüm bu olaylar sürerken insanların ruh ve psikolojik hallerini, toplumun sosyolojik olarak incelemesini yaparak okuyucusuna aktarıyor.

“Unutmalar Şehri” bir yakın dönem Türkiye romanı. İçinde birçok gerçekliği ve yaşanmışlığı barındırıyor.Paylaş