VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Aralık 2012 Pazar | Anasayfa > Haberler > Çocukluk kahramanım "Uyuyan Güzel"di
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Çocukluk kahramanım Uyuyan Güzeldi

Herkesin çocukluğunda kendiyle özdeşleştirdiği ve çok sevdiği bir edebiyat kahramanı mutlaka vardır. Kimi okuduğu hikayedeki çocuk kahramanı, kimi bir masaldaki süper kahramanı, kimi de uzak diyarlarının güzel prensesi ya da kahraman prensi olmak ister. Peki bu hikayeleri yazan yazarlar kim olmak isterdi? Onların kahramanı kimdi?

Sanat tarihçisi ve "Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde" ve "Cariye" romanlarının yazarı Prof.Dr.Gül İrepoğlu, başarılı bir yazar olmasının yanısıra sanat tarihi araştırmalarının ve yayınlarının ülkemizdeki en önemli isimlerinden. İrepoğlu, www.vatankitap.com için çocukluk kahramanlarını anlattı.


İrepoğlu, bebekleriyle evcilik oynarken.

Edebiyatımızın güçlü kalemlerinden Prof.Dr.Gül İrepoğlu, çocukluğunda çok fazla masal okuduğunu ve okuduğu masallardaki karakterlerle kendini özdeşleştirdiğini söylüyor ve ekliyor : “ Benim çocukluk kahramanım, yüz sene boyunca uyuyup prensin öpücüğüyle uyanan ve mutluluğu bulan 'Uyuyan Güzel'di. En sık okudugum masaldi bu, hayalimde canlandirarak."

"Sonra Jules Verne girdi hayatima, her romanindan ayri ayri etkilendim... Çocuklukta baslayan bilim kurgu merakim Jules Verne ile gelisti, kendimi onun kahramanlarinin yerine koydum, denizlerin 20 bin fersah altinda gezindim, arkadaslarimla birlikte ıssız adaya düsüp iki yil orada mücadele ettim, aya uçtum, yeryüzünün derinliklerine indim, kitaplarin sonlarina hayalimden ilaveler yaptim, maceralari sürdürdüm, hiç bitmesinler istedim. Bir yandan da bütün bunlarin o yaslarimda bana pek uzak gelen bir geçmiste olup bitmesi çekici geliyordu, düsündürüyordu; hem geçmiste, tanidigim kimsenin yasamadigi zamanlarda yazilmis olmalari, hem de zamaninin ilerisini yazma ve isabetli öngörülerde bulunma basarisi büyülüyordu beni. Kanapeye uzanip üzerime bir ince battaniye örterek, gofret ve fıstık atistirarak gömüldüğüm uzun okumalar beni yasadigim zamandan kopariyordu ve bundan çok hoslaniyordum. O kitaplari hala saklarim, o sahane kapaklarina bakarim, defalarca okunmaktan eskimis, kendi yasantimin izleri bulunan sayfalari karistiririm ve onlari yine kitapligimin bas kösesindeki yerlerine birakirim."


"Aya Yolculuk" ve "80 Günde Devri Alem"in yazarı

Jules Verne ( 1828 - 1905)

Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu, yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük ün kazandı. Yazar birçok icatı önceden tahmin ettiği için "bilim falcısı" lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu,oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere en çok çevrilmiş yazardır. Eserleri 148 dile çevrilmiştir. Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış 6 roman bırakmıştı. Oğlu Michel Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne'nin yazdığı orijinal metinlere dönüş yapıldı ve bu romanlardan Altın Yanardağı ve Wilhelm Storitz'in Esrarı (İthaki Yayınları, 2002) Fransa'da 1995 ve 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya (En Magellanie) TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002'de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce de Jules Verne öldükten çok kısa süre basılmış bir kitabı daha bulunuyor: Dünyanın Ucundaki Fener (1905).

Eserleri:
Balonla Beş Hafta (1863)
Yirminci Yüzyılda Paris (1863 , ilk kez 1994 yılında yayınlanmıştır)
Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864)
Kaptan Grant'ın Çocukları (1867-1868)
Seksen Günde Devr-i Âlem (1872)
Denizler Altında 20,000 Fersah (1873)
İnatçı Keraban (1882)
Michael Strogoff (1876)
İki Yıl Okul Tatili (1886-1887)
Dünyadan Aya (1865)
Kip Kardeşler
Doktor Ox'un Deneyi
Dünyanın Ucundaki Fener
Madenin Esrarı
Karpatlar Şatosu
Tuna kıyısına seyehat
Esrarlı Ada
Bir Piyango Bileti
Meteor Avı(1901)
Altın Yanardağ
Macellanya
Gezgin Cambazlar
Deniz Yılanı
Kahraman Fenerciler
15 yaşında bir kaptan
Dünyanın hakimi
Begümün 500 milyonu
Yüzen şehir
Bir gazetecinin yolculuk notları

Paylaş