VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ağustos 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > En güzel okuma önerileri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

En güzel okuma önerileri

İyi bir okuma yapmak istiyorsanız, işte sizlere kitap önerilerimiz:

Bir Yudum Nefes İçin
"Bir Yudum Nefes İçin", bir annenin kaybettiği oğlunu yaşatmak için yazılmış anı türünde bir eser. Ege, dünyaya ciğerlerinde taşıdığı bir hastalıkla gelir, 5 yaşındayken hastalığı teşhis edilir ve daha sonraki yaşamını hastanelerde geçirir.
Ege’ nin yakalandığı kistik fibroz hastalığı genetik bir rahatsızlıktır ve ölümcüldür. Hastalığın tedavisi henüz bulunabilmiş değildir. Ege ve ailesi çaresiz kalırlar. Kaçınılmaz son Ege’ yi 17 yaşında yakalar. Bir Yudum Nefes İçin, kaybettiği oğlunun anısına anne Kudret Bozan’ ın ve ailesinin anıları ve acılarını anlatırken kistik fibroz hastalığı ve hastalığın tedavi süreçleriyle ilgili bilgileri de aktarıyor.
Derinlik Deliliği
"Derinlik Deliliği", Yasemin Eğinlioğlu’ nun edebiyata teslim ettiği hayatları anlatıyor. Sevginin sınırsızlığını yaşayıp yaşatmak üzere seçilmiş kendi doğasına doğru koşan küçük bir kız çocuğu, masum ve vazgeçilmez tutkusunu ölerek sürdüren ağabey, kendini ve sevgisini anlatamamanın acısıyla yakıp kavrulan bir baba, kardeş sevgisini sonsuzca yaşatan küçük ağabeyle bu dünyada hakkı kalmış acılı bir anne… Yasemin Eğinlioğlu sıraladığımız bu karakterleri anlatırken, okuru da kendi derinliklerine demir atmaya çağırıyor.
Ne Güzel Tesadüf
Alexandra’ nın tek isteği,bir hayli kalabalık ve sıcak olan balo salonundan kaçıp gitmektir. Ancak salondan kurtulduk sonra, kaçırılır. O güne kadar kapalı bir hayat yaşayan Alexandra, tecavüze uğrayacağından emindir. Fakat beklenen olmaz, bunun yerine kendini onu büyük bir skandaldan kurtaran bir adamın insafına kalmış halde bulur. Cesur ve şehvetli bir adam olan Amberley Kontu Edmund ve Alexandra arasındaki tutkular alevlenir. Artık Alexandra, bir erkeğin sevdiği kadını korumak ve ona sahip çıkmak için neler yapabileceğini görmek üzeredir. Mary Balogh yeni kitabında şeytana uymanın ve baştan çıkarmanın ağına düşmüş bir adam ve bir kadının nefes kesen aşk hikayesini anlatıyor.
Her Şey Kızım İçin
Rose ve kocası, yüzündeki doğum lekesi nedeniyle arkadaşlarının alay ettiği utangaç ve sevimli kızları Melly için yeni bir şehre taşınmışlardır. Rose biraz da kızına göz kulak olmak amacıyla, ilkokulun kafeteryasında gönüllü anne olarak görev almayı kabul eder. O sırada çocuklardan birinin Melly’yle alay ettiğini görür ve müdahale edip etmemek konusunda karar veremez. Fakat o esnada kafeteryada büyük bir patlama meydana gelir ve Rose hayatını tam bir kâbusa döndürecek bir seçim yapmak zorunda kalır. Bir yandan sarsılan evliliğini kurtarmaya çalışan Rose, sevdiklerinin de hayatının tehlikeye girdiğini görünce canı pahasına da olsa harekete geçmek zorundadır. Ancak önce yüreğinin derinliklerine gömdüğü suçluluk duygusundan arınmalı ve çok önemli bir tercih yapmalıdır.İlk Öpücüğün Büyüsü
Bazı anlar büyülüdür. Herkesin o anla ilgili bir hayali vardır. İlk öpücük, ilk evlilik teklifi, evet denen o an... Alexa için bu anların hiçbiri hayal ettiği gibi gerçekleşmemişti ve bunun tek bir nedeni vardı: Nick. Daha lisedeyken onu öpen ilk erkek Nick olmuştu. Yıllar sonra karşılaştıklarında aniden evlenme teklif eden de Nickti. Tabii söz konusu Alexa olduğunda, bunun, birbirini seven iki insanın yapacağı türden normal bir evlilik olması beklenemezdi. Aralarında bir anlaşma yapacaklardı. Bu anlaşma bittiğinde yollarını sessizce ayıracaklardı. İkisinin de bu sahte evlilikle elde edeceği bazı şeyler vardı. Bunlar için birbirlerine bir yıl katlanacaklardı.İslâm’ın Siyasallaşması
İslâm’ın Siyasallaşması, Türkiye’nin yetiştirdiği en kıymetli bilim adamlarından; yıllarca yaptığı çalışmalarla ülkemizin siyaset ve sosyal bilimlerine mühim katkılarda bulunmuş Kemal H. Karpat’ın kendi ifadesiyle “meslekî hayatım boyunca zihnimde yoğurduğum” dediği en önemli eseridir.
Kitapta, bilhassa imparatorluğun son dönemlerinde II. Abdülhamid’in dış siyasetinin devletin bütünlüğünü koruyucu anlayışına, eğitim sisteminin yeniden biçimlendirilmesine, saltanatın siyasi ve sosyal gücünün attırılması için yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Karpat, padişahın saltanatının son yıllarında yaşanan değişmelerle birlikte, istibdata yönelik hareketlerin nasıl bir rejim değişikliğine ve “hürriyet”, “eşitlik” ve “kardeşlik” özlemlerine kaynaklık ettiğini de geniş bir bakış açısıyla analiz etmektedir.Franz Kafka'nın Dönüşümleri
Dönüşüm, Dava, Ceza Sömürgesinde, Şato… Kafka’nın yapıtları özgürlüğün pahalıya patladığı bir dünyayı anlatır. Peki gerçek dünya ne durumdadır?
1910’lu,1920’li yıllarda, hem Çek, hem Alman, hem de Yahudi olan ve yavaş yavaş dört yüzyıllık Avusturya egemenliğinden kurtulmaya başlayan bir Prag. Bir kasabın oğlu olarak dünyaya gelmiş, Eski Kent’te bir moda mağazası ve yalnızca tek oğlu olan,evdeki zorba Baba. Kafka’yı, yapıtına damgasını vurmuş o trajik bağlama iten şey gerçek midir, yoksa yazı alanındaki olağanüstü yeteneği mi? O bir Georg Bendemann olur, bir Gregor Samsa, bir Josef K. bir kadastrocu K.Yarattığı kişiler durmadan değişirken, hepsi kendisidir aslında. Claude Thiebaut önce romantik, sonra da varoluşçu Franz Kafka imgesinin tozunu alıp, Kafka’nın çok az yazı yayımlamasına, genç ölmesine; babası, yasalar, arkadaşlık ve kadınlara duyduğu aşk
karşısında, her zaman aynı soruyu sormasına neden olmuş o doğruluk ve saflık arayışına odaklanıyor.Paylaş