VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
28 Haziran 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > Fitzgerald''ın yazamadığı kitabı eşi yazmış!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Fitzgerald'ın yazamadığı kitabı eşi yazmış!

Amerikan yazar F. Scott Fitzgerald, eşi Zelda Fitzgerald'ın kaleme aldığı Son Valsi Bana Saklayı okuduktan sonra kendisinin yazmak istediği romana çok benzediği gerekçesiyle eşine öfkelenmiş ve kitaba müdahalelerde bulunmuş!


Defalarca beyazperdeye uyarlanan "Muhteşem Gatsby" romanıyla tanınan Amerikan yazar F. Scott Fitzgerald'ın eşi Zelda Fitzgerald'ın ilk ve tek romanı "Son Valsi Bana Sakla" Ağustos ayında Can Yayınları etiketiyle raflarda olacak.

Alabama ve David Knight çiftinin yaşamını konu alan kitap, çoğunlukla Fitzgerald’ların kendi evlilikleri ve yaşamlarına dayanıyor. Başarılı bir ressam olan David, çift Fransız Rivierası’na taşındıktan sonra, bir oyuncuyla ilişki yaşamaya başlayınca Alabama kendi başarısını yakalamak için baleye başlar.

Zelda Fitzgerald’ın akıl hastanesindeyken yazdığı roman hem hikâyesi hem de genel havası itibariyle "Buruktur Gece"yi andırmasının yanı sıra romanda mutlu olmak için gerektiği varsayılan her şeye sahip ama bir türlü mutlu olamayan bir çiftin hikayesini anlatıyor. Fitzgerald eşinin yazdığı bu kitabı ilk okuduğunda kendisinin yazmaya çalıştığı romana çok benzediği için öfkelenmiş ve üzerinde oynayarak birçok şeyi değiştirdiği söyleniyor.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam