VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
18 Kasım 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Jamie''nin İtalyan Mutfağı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Jamie'nin İtalyan Mutfağı

Dünyaca ünlü şef Jamie Oliver Akdeniz mutfağına özgü lezzet sırlarını açıklıyor

Bir şef olarak bu ülkeyi inanılmaz heyecan verici buluyorum. İtalyanların aile, yemek ve hayata dair duyduğu aşk, tutku ve şevk beni her seferinde sarhoş ediyor. Hiçbir ülke beni böylesine etkilemedi. Bu kitabı yazmak için İtalya'yı karış karış dolaştım ve en basit tariflerden en çok etkilendiklerime dek hepsini sizlerle paylaştım...
Sevgiyle,
Jamie

JAMIE OLIVER KİMDİR?

İngiltere’nin mutfak efsanesi Jamie Oliver, ingilizlerin mutfak alışkanlıklarını değiştirip, daha sağlıklı ve daha özenle pişirilmiş yemeklere özenmelerini sağlamakla kalmadı, bir de mutfağı daha çok vakit geçirilen, eğlenceli bir mekana dönüştürdü milyonları bulan takipçileri için.

İngiltere’nin Essex şehri’nde 1975’te doğdu. Ailesinin Essex’te işlettiği Cricketers Pub’ın mutfağında sık sık mutfağa yardım ediyordu. 16 yaşında okulu bırakıp Catering kolejine girdi, mezun oldu ve bir süre Fransa’da çalıştıktan sonra 3,5 yıl çalışacağı Londra’daki River Cafe’ye girdi. Orada çalışırken River Cafe ile ilgili bir tv belgeselinde görüntülenmesinden kısa bir süre sonra kendi televizyon programını yapması teklifini aldı ve böylece sayısız ödüller alacak Çıplak Şef programı doğmuş oldu.

Çıplak Şef programının konsepti yemeği en çıplak muhteviyatına kadar gözler önüne sermekti ve Jamie’nin işe girişmiş ama bir o kadar da rahat ve samimi hali mutfak dünyasına yepyeni bir hava getirdi, kısa süre sonra BBC’de yayınlanan bu program Penguin yayın evince kitap olarak basıldı ve o günlerden bu yana Jamie sayısız çok başarılı yemek programına imza attı, son yazdığı ’30 dk’lık tarifler’ kitabı, 1 milyonu aşan satış rakamı ile, Rekorlar Kitabı’nın tarihi boyunca en çok satılan kurgu-dışı kitap olma özellığini taşıyor. Jamie evli ve 4 çocuk babası.

Paylaş