VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Eylül 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Kalpaklılar''ın yazarı Kocagöz''ü anıyoruz
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kalpaklılar'ın yazarı Kocagöz'ü anıyoruz

Türk edebiyatına Kalpaklılar, Doludizgin, On binlerin Dönüşü, “Eski Toprak”ın da içinde bulunduğu otuza yakın yapıt kazandırarak 77 yaşında aramızdan ayrılan Samim Kocagöz'ün bugün ölümyıldönümü.
5 Eylül 1993'te aramızdan ayrılan Sökeli yazar Samim Kocagöz'ün bugün ölümünün 23'üncü yılı... 30'a yakın hikaye, roman, deneme ve oyunun yazarı, pek çok edebiyat ödülünün de sahibi Samim Kocagöz, doğup büyüdüğü İzmir’in Söke ilçesini Türk edebiyat tarihinde işleyen ilk yazardı.

13 Şubat 1916’da İzmir’in Söke ilçesinde varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Samim Kocagöz’ün edebiyata ilgisi lise yıllarında itibaren tuttuğunu günlükleriyle göstermiş, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni kazanmasıyla da taçlanmıştır. İlerleyen yıllarda sanata da ilgi duyan Kocagöz Lozan Üniversitesi’nde Sanat Tarihi eğitimi de alır. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre İzmir Ticaret Okulu’nda edebiyat, Devlet Konservatuarı’nda sanat tarihi dersleri verir. İlk romanı “İkinci Dünya”yı 1938’de yayımlatan Sökeli yazar’a asıl ününü, 1950'de Yeni İstanbul Gazetesi ve New York Herald Tribune’ün ortaklaşa düzenlediği Dünya Hikâye Yarışması'nda "Sam Amca" öyküsüyle birincilik elde etmesi getirir. Ancak Samim Kocagöz’ün derdi ödüller kazanmak değil; yazmaktır. Nitekim Samim Kocagöz, Ege’de yaşayan insanların hayat hikayelerini döker sayfalarına... Ege, özellikle de İzmir insanını ve yaşamlarını konu edinir. “İzmir'in İçinde” romanında, yine bu kentte yaşayan zengin bir aile ve çevresiyle ilişkileri ekseninde, Demokrat Parti'nin baskıcı yönetiminin son yıllarını ve 27 Mayıs'a geliş sürecini ele alır. Siyasal çalkantıların yaşandığı bu dönemde kapitalist ilişkiler, burjuvazi ve Türk aydının tavrı, romanının odak noktasını oluşturur. Kocagöz, buradan hareketle yaşanmışlıkların izlerini romanına yansıtır bu romanına. Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasal ortamı, Milli Mücadele yıllarına göndermeler yaparak, o yıllardan süregelen gelişmelerin bir sonucu olarak değerlendirir.

Samim Kocagöz aynı zamanda bir anı yazarıdır da. Çok iyi günlük tutar. Anılarını dakikası dakikasına not alır. Bunu da henüz hayattayken kitaplartırır hem de eğlenceli bir isimle; “Bu Da Geçer Yahu”. Söke’de çiftçilik yaptığı dönemden Mevlana’nın salık verdiği meyankökü bitkisinin yararlarına ilişkin iyi- kötü deneyimlerine, Yunanlılar’ın Söke’yi işgal edişlerinde yaşadıklarından annesinin bodrum katında herkeslerden sakladığı eserlerine kadar pek çok anısını anlatan kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısının altında Oktay Akbal ve Doğan Hızlan’ın imzası yer alır.

Gözlemlere dayanarak köy ve kasaba insanlarının sorunlarını, günlük yaşamlarını ve duygularını yalın bir dil ve gerçekçi tutumla yansıttığı "Eski Toprak" isimli kitabıyla 1989 Orhan Kemal Roman Armağanı'nın sahibi olan Kocagöz’ün kaleme aldığı pek çok eser halen İzmir Devlet Tiyatrosu’nun repertuvarında bulunmakta.

Büyük ustayı saygıyla anıyoruz.

Paylaş