VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
08 Ocak 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > “Korkunç Yıllar” romanı beyaz perdeye uyarlanıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

“Korkunç Yıllar” romanı beyaz perdeye uyarlanıyor

Kırım Türklerinin hafızası olarak anılan ünlü yazar Cengiz Dağcı’nın ‘Korkunç Yıllar' isimli romanından uyarlanan ‘Kırımlı Korkunç Yıllar' filminin çekimlerine başlanıyor.
Kendisi de filmlere konu olacak bir hayat yaşayan Cengiz Dağcı romanında, 2. Dünya Savaşı sırasında Alman esir kamplarında tutulan Tatar esirlerin çektiği acıları ve yaşanan büyük insanlık dramını anlatıyor.

ZENGİN OYUNCU KADROSU
Usta tarihçi ve yazar Avni Özgürel’in projelendirdiği, senaryosunu Atilla ve Nil Ünsal’ın kaleme aldığı ‘KORKUNÇ YILLAR’ın başrollerini Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu ve Burç Kümbetlioğlu paylaşıyor.Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti projeleri arasında yer alan filmin çekimlerine 24 Ocak 2014’te Afyonkarahisar’da başlanacak ve Bolu Aladağlar'da devam edilecek.

Film çekimleri için detaylı bir ön hazırlık süresi geçirildi. Filmin yapımcılığını üstlenen, 1992 senesinden bugüne kadar çeşitli belgesel ve sinema filmlerine imza atan TFT PRODÜKSİYON, film için Bolu Aladağlar’da yapımı aylar süren özel platolar inşa ettirdi. Gerçeğine yakın tasarlanan Nazi kampları için yoğun bir çalışma süreci yaşandı. Türk Pasaport isimli uluslararası ödüllü yapımın yönetmenliğini yapmış Burak Arlıel’in çekeceği ‘Korkunç Yıllar’ Feza Çaldıran’ın Görüntü Yönetmenliği, Vahit Yazıcı’nın Sanat Yönetmenliği ve Fadim Üçbaş’ın Kostüm Tasarım sorumluluğunda olacak. Filmin dünya sinemalarına dağıtımı ise Warner Bross şirketi tarafından yapılacak.

 Korkunç Yıllar Bütün Eserleri 4 Korkunç Yıllar Bütün Eserleri 4

Cengiz Dağcı

Detay için tıklayın

Paylaş