VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Haziran 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Neil Gaiman’dan İskandinav mitolojisi üzerine bir roman
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Neil Gaiman’dan İskandinav mitolojisi üzerine bir roman

Neil Gaiman’ın İskandinav mitolojisinin ünlü efsanelerini romanlaştırdığı kitabı “Norse Mythology” Şubat 2017’de yayımlanacak.

Neil Gaiman, Şubat 2017’de yayımlanacak romanı “Norse Mythology”de İskandinav mitolojisinden esinleniyor. Efsanelerin farklı versiyonlarını okuyup bunlardan etkilendiğini söyleyen yazar, hikâyeleri gerçekte oldukları gibi yazabilme amacı güdüyor.

Gaiman severler bilir; yazar, pek çok kitabında da mitolojik unsuruna yer veriyor ve İskandinav mitolojisini yakından takip ediyor. Yeni kitabında da İskandinav kültürünün efsaneleri ve şiirlerini yeniden canlandırıyor. Yazar, “Norse Mythology”de, İskandinav efsanelerinde yer etmiş pek çok varlığı yeniden keşfe çıkıyor: cinler, şeytanlar, Vanir Tanrıları, insanlar, cüceler, devler ve ölüler; Thor, Odin, Loki, Ragnarok…

Gaiman, yeni romanında esinlendiği İskandinav mitolojisi için, “İskandinav hikâyeleri şimdiye dek yaptığım hemen hemen her şeyde bana eşlik ettiler. Sandman’de bir gümüş damarı gibi akarlar, Amerikan Tanrıları’nın ise kaya yatağını oluştururlar,” diyor.

Şubat 2017’de yayımlanacak romanın hem Bilim kurgu ve fantazya yazarı Neil Gaiman, eminiz ki, yine harika bir iş çıkaracak ortaya.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam