VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
16 Haziran 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > PEN Pinter''in bu yılki sahibi Margaret Atwood
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

PEN Pinter'in bu yılki sahibi Margaret Atwood

Pen Pinter Ödülü'nün bu yılki sahibi Kanadalı yazar Margaret Atwood oldu.

2009 yılında oyun yazarı Harold Pinter anısına İngiliz PEN Kulübü tarafından verilmeye başlanan PEN Pinter Ödülü’ne bu yıl Margaret Atwood layık görüldü. 40’ın üzerinde kitap yazan Atwood ödülle ilgili "bu ödülü almaya değer görüldüğüm için mutluyum. Harold Pinter’ı tanıyordum ve birlikte çalıştık. 1989’da The Handmaid’s Tale kitabımın film uyarlamasının senaryosunu yazmıştı. İnsan haklarına yönelik ihlal ve istismarlara karşı aşırı duyarlıydı. Baskıya uğrayanların içindeki en etkileyici sanatçıydı. Bu ödülü alan kişi dünyanın herhangi bir yerinde ihlale ve istismara karşı sesini yükselten binlerce insanın yerinde duruyor demektir. Bu yıl bu yerde duran kişi ben olduğum için onur duyuyorum" dedi.

Atwood ödülünü 13 Ekim’de British Library’de düzenlenecek olan halka açık etkinlikte alacak. Burada yapacağı konuşmada aynı zamanda International Writer of Courage ödülünü kazananın da ismini açıklayacak. Margaret Atwood'un "Damızlık Kızın Öyküsü", "Ağacın En Tepesinde", "Başka Dünyalar" kitapları Türkçeye çevrilmişti.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam