VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
25 Nisan 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > "Robinson Cruse" 297 yaşında
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Robinson Cruse 297 yaşında

Daniel Defoe'nun 25 Nisan 1719'da yazdığı Robinson Cruse 297 yaşında.


Daniel Defo’nun kaleme aldığı "Robinson Crusoe", 297 yaşında. İlk İngiliz roman kabul edilen "Robinson Crusoe", İngiliz yazar Daniel Defo'nun İngiltere'de yaşayan Alman asıllı orta halli bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson Crusoe'nun babasının tüm itirazlarına rağmen, dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculukları ve bu sırada karşılaştığı olayları konu alan romanıdır. Bu yolculuklardan birinde Robinson'un bulunduğu geminin fırtına sebebiyle kayalara çarparak parçalanmasından sonra, kurtulan tek kişi olarak çıktığı ıssız bir adadaki hayatı anlatılmaktadır. İlk günlerde kurtulma ümidiyle yaşayan Robinson, sonra tek başına ömrünü burada geçirmek mecburiyetinde olduğunu anlar. Yirmi dört yıl, yalnızlığa ve tabiata karşı dayanılmaz bir mücadele verir. Yirmi dört yıl sonra adaya gelen bir takım vahşi insanlarla karşılaşır ve ellerindeki esirlerden birini kurtarır. Buna “Cuma”(Friday) ismini verir.

Cuma, siyah bir insan olarak Robinson'un sadık bir kölesidir. Ona bağlanarak her şeyi ondan öğrenir. İngilizce öğrenir. Beraber geçirdikleri dört yıldan sonra Robinson, ada yakınlarında demirlemiş bir İngiliz gemisine binerek otuz yıl sonra memleketine kavuşur. Robinson'un bundan sonraki hayatı da çeşitli maceralarla doludur.

GERÇEK BİR HİKAYE

Kitap konusunu yaşanmış bir hikayeden almıştır.
Eski adı Isla Mas a Tierra olan bir adada yalnız yaşamış Alexander Selkirk adlı İskoç bir denizcinin 1709 yılında Woodes Rogers tarafından kurtarılmasının yarattığı şaşkınlık ve ilgiden ilham alınarak yazılmıştır.Paylaş