VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Aralık 2012 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Usta yazardan Şerafettin Elçi''ye veda mesajı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Usta yazardan Şerafettin Elçi'ye veda mesajı

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi (74) vefat etti. Başsağlığı dileyenler arasında Türk Edebiyatı'mızın ulu çınarı Yaşar Kemal de var.


Ankara'da bir süredir kanser tedavisi görmekte olan Katılımcı Demokrasi Partisi(KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi hayatını kaybetti.Elçi'nin Medicana International Ankara Hastanesi'nde akciğer ve solunum yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle vefat ettiği öğrenildi.Elçi için TBMM'de tören düzenlendi. Şerafettin Elçi Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde toprağa verilecek.Yaşar Kemal'den Elçi'ye duygusal veda mesajı
Türk Edebiyatının temel direklerinden Yaşar Kemal de Şerafettin Elçi'nin vefatı ile ilgili bir mesaj yayınladı:

“Şerafettin Elçi, Kürt tarihini, kültürünü, edebiyatını derinlemesine bilen, Türkiyedeki Kürtlerin sorunlarını yakından bilen bir siyaset adamıydı. Türkiyenin demokratikleşme arayışı, namuslu ve tutarlı bir sesini yitirdi. Türkiyede insanca ve kardeşçe yaşamak isteyen herkesin başı sağ olsun. O bir kahramandı.”


Şerafettin Elçi kimdir?
Şerafettin Elçi, 14 Mart 1938 tarihinde Şırnak'ın Cizre ilçesinde doğdu.
İlk ve ortaokulu Cizre'de, liseyi Mardin'de okuyan Elçi, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladıktan sonra Diyarbakır'da avukatlık stajı yaptı.
Cizre'de bir süre avukatlık yapan Elçi, 12 Mart döneminde Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde yargılandı ve 8 ay kadar askeri cezaevinde tutuklu kaldı.

Elçi, 1977 Milletvekili Genel Seçimleri'nde Mardin milletvekili olarak parlamentoya girdi. Şerafettin Elçi, 1978–1979 yılları arasında Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı.
12 Eylül darbesinden sonra tutuklanan Elçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi ve Yüce Divan'da yargılanarak çeşitli cezalara çarptırıldı.
1992'de Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı'nın kurulmasına öncülük eden Elçi, vakfın kurucu başkanlığını yürüttü. Vakıf, 1995'te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi.

Elçi, 1994'te de bir grup arkadaşıyla Kürt Demokratik Platformu'nun kuruluşunda rol oynadı, bu platformun sözcülüğünü yaptı.

Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997'de kurulan Demokratik Kitle Partisi'nin oluşum faaliyetlerini yürüttü. Şerafettin Elçi, daha sonra Demokratik Kitle Partisi'nin Genel Başkanlığı'na getirildi.

Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999'da Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Elçi, daha sonra 19 Aralık 2006'da kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi'nin Genel Başkanı oldu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Şerafettin Elçi, evli ve 7 çocuk babasıydı.

Paylaş