VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
21 Kasım 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Yasaklı 10 çocuk kitabı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Yasaklı 10 çocuk kitabı

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanıyor. Ancak, çocukların eğitsel ve kültürel olarak gelişmesinin önündeki engellerin başında yasaklanan kitaplar geliyor. Tüm dünyada en çok yasaklanan on çocuk kitabını derledik.

Ersin Şenel

Grimm Masalları
Jacob & Wilhelm Grimm

 Grimm Masalları Grimm Masalları

Derleme

Detay için tıklayın
Kimi ABD okullarında kısıtlanmıştır. Eserin saldırgan, ırkçı ve kadın karakterleri aşağılayıcı bir içerik sunduğu düşünülmektedir.


The Family Book
Todd Parr

Illinois’ta yer alan bir okul bölgesi (ABD’nde bu tür özel bölge şeklinde yerel yönetim birimleri yer alıyor) kitabın aynı cinsiyette ebeveynlere yer veriyor olmasından ötürü kitabı yasaklamış. Söz konusu okula başvuran ebeveynler, çocuklara bu tür bilgilerin ilkokulda öğretilmemesi gerektiğini belirtmişler.Dev Şeftali
Roald Dahl

 Dev Şeftali Dev Şeftali

Roald Dahl

Detay için tıklayın
Pek çok Amerikan okulunda yasaklanmıştır. Karakterleri arasında yer alan seksüel kimlikli bir örümcek, ırkçı bir çekirgenin yanı sıra, uyuşturucu özendiriciliği ve komünizm propagandası kitaba dair tartışma yaratan başlıklardır.
Oz Büyücüsü
Lyman Frank Baum

 Oz Büyücüsü Oz Büyücüsü

Frank Baum

Detay için tıklayın
Detroit kütüphanelerinde yasaklı olan esere dair; “çocuklara değer vermeyişi” ve “ayrımcılığı desteklemesi“ kitabın itham edildiği hususlar olarak göze çarpıyor.

Winnie-The-Pooh
Alan Alexander Milne

 Winnie The Pooh (Ciltli) Winnie The Pooh (Ciltli)

A. A. Milne

Detay için tıklayın
ABD’nin en çok yasaklanan kitaplar listesinde 22 numarada yer alan kitap, ayrıca Rusya’da da yasaklı kitaplar listesinde yer alıyor. Söz konusu kararla; konuşabilen hayvanların tanrıya yönelik bir hakaret olarak nitelendirildiği öyküdeki karakterler, Pro-Nazi olarak da değerlendirilmiş.

Eserin çizgi film uyarlaması ise ülkemizde yasaklı. Çocukların severek izlediği çizgi filmde kahramanların biralarla kadeh tokuşturmalarına ceza gelmişti. Zıpzıp kaplan Tigger’ın doğum gününün kutlandığı bölümde, Tigger arkadaşlarına, "doğum günlerinde ne dilek dilenirse gerçekleşirmiş" der. Fıstıklı sandviç ile köpüklü bira dileyen Tigger’ın dileği hemen gerçekleşir ve sevinçle ellerindeki köpüklü biraları havada tokuşturup içerler. RTÜK, söz konusu bölümde çocukları kötü etkileyen ve gereksiz değerlendirmeler yapmasını sağlayan teşvik edici mesajlar verildiğine kanaat getirerek, kanala uyarı cezası vermişti. Danıştay ise verdiği bir kararla bu cezayı onadı. Kısa süre evvel yer alan domuz karakteri nedeniyle TRT'nin elemesinden de geçemeyen çizgi filmin yanı sıra; Muppet Show, Chicken Little ve Toy Story gibi çizgi filmlerde TRT yasağına uğramıştır.

Where The Wild Things Are
Maurice Sendak

Kitabın başkarakterinin bir çocuk olmasından hareketle, tüm ABD’nde yasaklı olan kitap isyankâr, zarar verici ve çocuklar açısından psikolojik açıdan tahrip edici olarak nitelenmiş.
Harry Potter
Joanne Kathleen Rowling

 Harry Potter ve Felsefe Taşı Harry Potter ve Felsefe Taşı

J. K. Rowling

Detay için tıklayın
ABD’nin en çok yasaklanan kitapları olan bu serinin; ölüme ve yeniden hayata dönmeye dayalı temasının yanı sıra sihir ve büyücülük sahneleri, muhafazakâr Hıristiyanlar tarafından büyük tartışmalara yol açmıştı.

Alis Harikalar Diyarında
Lewis Carroll

 Alis Harikalar Diyarında Alis Harikalar Diyarında

Lewis Carroll

Detay için tıklayın
1900 yılından beri New Hampshire eyaleti okullarında ve 1931 yılından beri Çin’de yasaklı olan kitap, hayvanların konuşamayacağı gerekçesiyle yasaklanmış. Eser, geçtiğimiz yıllarda uyuşturucu kullanımını özendirdiği gerekçesiyle de soruşturulmuştu.
Green Eggs and Ham
Dr. Seuss

Başkarakterinin devrime ihanet eden bir yardakçı olmasından hareketle alınan bir kararla; 1965-1991 yılları arasında Çin’de yasaklı olan kitap Çin Devrimi’nin ilk yıllarını portrelediği düşüncesiyle yasaklanmıştı.
And Tango Makes Three
Peter Parnell & Justin Richardson

İki gay erkek penguenin öyküsünün anlatıldığı kitap; “homoseksüelliği özendirmek ve gençliği sapık fikirlere yönlendirmek”le itham edilmiş.

Paylaş