VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Mayıs 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > ABD''li öğretmene "50 Ton" cezası
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

ABD'li öğretmene 50 Ton cezası

ABD’nin Philadelphia şehrinde öğretmenlik yapan Philip Aidoo, 14 yaşındaki öğrencisine E. L. James’in dünyada yankı uyandıran erotik romanı “Grinin Elli Tonu” nu okuttuğu gerekçesiyle açığa alındı.

Geçtiğimiz günlerde Philadelphia’da, oğlunun sırt çantasında erotik roman bulan anne Maya Ladson, bu romanı öğretmenin aldırdığını öğrenince çok şaşırdı. “Gerçeği öğrendiğim anda çok kaygılandım. Bu çok ciddi bir sorun.” diyen anne Ladson, şaşkınlığını bu cümlelerle dile getirdi.

Eastern University Academy Charter School’da okuyan 14 yaşındaki dokuzuncu sınıf öğrencisi annesine, “Grinin Elli Tonu” nu kendisine kitabı okuma listesinde gören öğretmeni Philip Aidoo’nun aldırdığını söyledi.

Seks sahneleriyle cinselliğin yoğun olarak işlendiği roman, tüm dünyada büyük yankı uyandırmasına rağmen öğretmen Aidoo, okul idaresine romanın konusundan haberdar olmadığını söyledi. Okul idarecilerinden Yvonne Turner, Aidoo’nun açığa alınmasına karşın işten atılmayacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta da Michigan eyaletinin Northville ilköğretim bölgesinde bir veli “Anne Frank’ın Hatıra Defteri” adlı kitabın Anne Frank’ın kendi bedenini keşfedişine ilişkin paragrafları nedeniyle yedinci sınıf öğrencilerine uygun olmadığı gerekçesiyle okul yönetimine şikâyette bulunmuştu.

Paylaş