VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ocak 2015 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > ABD’nin feminist oyun yazarı bu kez sahnede
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

ABD’nin feminist oyun yazarı bu kez sahnede

İstanbul Şehir Tiyatroları, bu yıl ABD ‘li oyun yazarı Lillian Hellman ‘ın hayatını konu alan “Lillian” oyununu sahneye taşıyor. Orhan Alkaya rejisiyle tiyatroseverlerle buluşacak olan oyunda Lillian Hellman’ı Aliye Uzunatağan canlandırıyor.


ABDli ünlü oyun yazarı ve aktivist Lillian Hellman’ın hayatını konu alan William Luce’in kaleme aldığı “Lillian” oyunu, İBB Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenmeye hazırlanıyor. Yönetmen koltuğunda Orhan Alkaya ‘nın oturduğu Lillian, bu yıl sanat yaşamının 51. yılını kutlayan Aliye Uzunatağan ‘ın yorumuyla seyirci karşısına çıkıyor.

William Luce ‘un, Lillian Hellman’ın otobiyografik romanlarından alıntılarla oluşturduğu oyun, pek çoğu büyük başarı kazanan tiyatro oyunlarına ve senaryolara imza atan, kitapları sinemaya uyarlanan, toplumsal konulara gösterdiği duyarlılık dolayısıyla siyasi kimliği ile anılan Amerikan edebiyatının başarılı isimlerinden Lillian Hellman ‘ın yaşam öyküsü üzerine kurulu. Oyun, ilk olarak “19. İstanbul Tiyatro Festivali “ kapsamında Mayıs 2014 ‘te seyirciyle buluşmuştu.
Çevirisini Seçkin Selvi ‘nin, dramaturgluğunu Sinem Özlek ‘in, sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer ‘in, kostüm tasarımını Canan Göknil, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan, müziğini Turgut Onur Avdan, efekt tasarımı Levent Akman üstleniyor.

CADI AVINDA

Oyun, McCarthy dönemindeki Cadı Avı’nda kara listeye alınan, ünlü polisiye yazarı Dashiell Hammett ile 30 senelik bir birliktelik yaşayan Hellman, ölüm döşeğindeki Hammett’ı beklerken görülmesiyle başlıyor. Hammett’ın komada geçirdiği son saatlerinde, “renkli” dadısıyla birlikte oturmak için bir tramvay dolusu adama meydan okuyan çocukluğunu, sınırları zorlayan bohem hayatını, küsen, hırslanan, ustalaşan yazarlığını hatırlıyor. Oyun aynı zamanda izleyiciye bir McCarthy dönemi panoraması sunuyor.

Paylaş