VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Mayıs 2015 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Adaletin bu mu Manhattan?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Adaletin bu mu Manhattan?

Elif Kask, yeni romanı “Boşanırken”de ABD’de yaşayan bir Türk kadının boşanmak için göze alması gereken “adaletsizlik” mekanizmasını sorguluyor.Elif Kask; eski eşinin yurt dışındaki “enteresan görevi” sayesinde birçok ortama tanıklık etmiş ve bunları “Amerika’yı Nasıl Karıştırdım” isimli kitabında kaleme almıştı. Daha sonra yazdığı “Senaryo”da ise jet sosyete ile Sudan arasında ilginç bağları anlatmıştı.
Yeni romanında ise Elif Kask, bu kez de bir boşanma hikayesi anlatıyor. Ancak bu romanı, pek çok boşanma hikayesinin konu alındığı roman ve kitaptan ayıran bir özellik var, o da konunun, hukuk sistemi övünen ile ABD’de geçiyor olması.

Gerçek olaylardan yola çıkılarak gerilim türünde yazılan “Boşanırken”de birbiri ardına işlenen cinayetler, aşk, entrika kol kola. Ne de olsa burası Manhattan Adası. Yani dünyayı yöneten güçlü ve zengin beyaz iş adamlarının ve kadınlarının yaşadığı yer.

Kask’ın romanının odak noktası da bu, burada yaşayanların gücü. Öyle ki, burada yaşayanlara karşı durabilmek, Amerikan Başkanı‘nın bile haddi değil. Hal böyle olunca hukuk sistemi de bu insanları karşılarına alamıyor, tıpkı Hâkim Merle gibi. O da sırtınıbu dünyaya dayamış, pak çok hukukçudan biri.

İşte eşinden boşanmak isteyen Naz bir anda kendini bu ortamın içinde buluyor.
Kadın olduğu ve boşanmak istediği eşi zengin bir işadamı olduğu için bu sistem tarafından hakları yok sayılan Naz sonunda çareyi bu yasa tanımayan hâkim tarafından uçuruma sürüklenmiş 400 kadını çevresine toplamakta ve hep birlikte mücade vermekte buluyor. Ancak her şey bir anda değişmeye başlıyor.

Mesela önce Hâkim Merle sonra ona destek veren senato üyesi, kadınların hayatlarını karartan, onlara ve çocuklarına en büyük kötülüğü yapan statü sahibi eşler sırasıyla gizemli cinayetlere kurban gitmeye başlıyor. Olayı çözmekle yükümlü dedektifimiz ve merhametli bir mafya liderinin sahneye çıkmasıyla da roman adalet kavramını tartışmaya başlıyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam