VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Nisan 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > ''Afife Jale'' sahiplerini buldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

'Afife Jale' sahiplerini buldu

Bu yıl 18. kez düzenlenen Afife Tiyatro Ödülleri, dün akşam Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli törenle sahiplerini buldu. Haftalardır süren şaibe iddialarına yaptığı konuşma ile Yapı Kredi İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa yanıt verdi.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, 14 dalda ödül alacak adayların açıklanmasıyla başlayan heyecanlı bekleyiş, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin bir araya geldiği ödül gecesiyle sona erdi. Tüm tiyatro camiasının merakla beklediği gecede Münir Özkul’un layık görüldüğü Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nü kızı Güner Özkul aldı. Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü Ahmet Sami Özbudak’a, Yapı Kredi Özel Ödülü ise Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu’na verildi.Jüri üyeleri ve verilen ödüller konusunda şaibe olduğu iddialarıyla gündeme gelen Afife Tiyatro Ödülleri hakkında en net yanıtı ise Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa verdi. Başağa törenin açılışında yaptığı konuşmada “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 18 yıldır devam ediyor. Bu önemli bir kazanım ve başarıdır. Çok sayıda insan, özveriyle bu işe emek veriyor. İşin mutfağında görev yapan arkadaşlarıma öncelikle teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Başağa sözlerine şöyle devam etti: “Afife’deki değişim sürecini başlatırken sıralayacağım ilkeler doğrultusunda, kendimize uzun vadeli bir yol haritası belirlemiştik. Birinci ilkemiz, her bir üyesinin eşit ağırlıkta oy hakkı olan, tek katmanlı bir jüri oluşturmaktı. İkinci ilkemiz, jüri kompozisyonunu gerek kuşak olarak, gerek teknik açıdan, tiyatronun farklı bakış açılarını temsil edebilecek kişilerden oluşturmaktı. Üçüncü ilkemiz ise koltuk sayısı kısıtını kaldırıp, tiyatronun her alanına erişebilmekti. Dördüncü ilkemiz işin yönetişim tarafı ile jüri tarafının kesin olarak ayrıştırılması ve Yapı Kredi bünyesinde çalışan hiç bir yöneticinin jüride yer almamasıydı. Şu anda bunların hepsini gerçekleştirmiş durumdayız.”
33 kişilik jürinin, el yordamıyla karar vermesi yerine, oyunları izler izlemez, kanaatlerini somutlaştırarak görülür kılmalarını sağlayan, şeffaf bir online uygulama geliştirdiklerini belirten Başağa, “Bu sistem bize birçok bilgiyi de verebilmektedir. Jüri üyesi arkadaşlarım bu sezon 208 oyun izlediler. Toplamda 1700 kez tiyatroya gittiler. 11 ayrı kategoride, 2836 adayı tek tek değerlendirdiler. Sonuçta 17.176 kez oylama yaparak birazdan açıklanacak ödüllerin sahiplerini belirlediler. Zamanlarından fedakarlık edip, tiyatro için bir şeyler yapmaya çalışan ve bu uğurda günlerce, gecelerce mesai harcayan jüri üyesi arkadaşlarıma sizlerin huzurunda içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca birazdan açıklanacak kazananları da şimdiden tebrik ederim” şeklinde konuştu.
Törenin sunuculuğunu Korhan Abay yaptı.


Gecede 10 dalda ödül alan isimler şunlar:

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı: Cem Yılmazer - Savaş - Tiyatro PürtelaşYılın

En Başarılı Sahne Müziği: Oktay Köseoğlu - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı: Tomris Kuzu - Huysuz - Asya Prodüksiyon Tiyatrosu

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı: Barış Dinçel - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı: Ecem Uzun - Savaş - Tiyatro Pürtelaş

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Defne Halman - Katil Joe - Tiyatro İn

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Taner Ölmez - Katil Joe - Tiyatro İn

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Zerrin Tekindor - Kim Korkar Hain Kurttan - Oyun Atölyesi

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Tardu Flordun - Kim Korkar Hain Kurttan - Oyun Atölyesi

Yılın En Başarılı Yönetmeni : Ümit Aydoğdu - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu: Tiyatro Adam - Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı

Paylaş