VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Şubat 2018 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Afrika’nın büyüsüne kapılan gezgin
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Afrika’nın büyüsüne kapılan gezgin

Gezgin Ali Eriç, özel donanımlı aracıyla 2005 yılının Ekim ayında İstanbul’dan Güney Afrika’nın Cape Town şehrine kadar yolculuk yaptı. 30 bin kilometreyi arşınlayan Eriç, 6 ay süren yolculuğunu “TurAfrika” ile kitaplaştırdı.


Ali Eriç, deyim yerindeyse o bir gezgin. 2005 yılının Ekim ayında İstanbul’daki evinin önünden başladığı yolculuğunu, 6 ayın ardından ve 30,000 kilometre yol kat ettikten sonra Güney Afrika’nın Cape Town kentinde sonlandırmış. Toplam on üç ülke geçmiş bu yolculuğunda. Önce Ortadoğu’da Suriye ve Ürdün topraklarını bitirdikten sonra feribotla geçtiği Mısır’ın Sina yarımadasında Afrika kıtasına tekerlek basmış. Bundan sonrası heyecanlı bir serüven… Yer yer tehlikeli, yer yer sakin geçen yolculuğunun her anından büyük bir keyif almış Ali Eriç. Birbirinden farklı coğrafyalarda, kimi zaman çölün zorlu koşullarında araba kullanmanın zevkini yaşamış.

Yine farklı kültürlerle tanışmış, değişik adetlerle karşılaşmış. Ali Eriç’in en çok zorlandığı güzergâh Sudan’ın çölleri ve Kenya’nın kuzeyindeki arabalı gezginlerin korkulu rüyası olan Moyale-Marsabit yolu olmuş. “Şimdilerde o yol artık pırıl pırıl asfalt olmuş,” diyor Eriç. Suriye’nin şimdiki haline de çok üzülüyor. Kendi geçtiği zamanlardaki o güzelim Halep şehrinden eser kalmadığını, o tarihi Palmira kentinin göz kamaştırıcı yapılarından bir kısmının yerle bir edildiğini belirtiyor.

Ali Eriç seyahati için uzun bir hazırlık süreci yaşamış. Seyahatine başlamadan önce bir senelik bu sürecin son beş ayı da aracını böyle meşakkatli bir yolculuk ve o süre içerisinde kendisinin de -özellikle konaklamasını da sağlayacağı- tüm gereksinimleri için hazırlamakla geçmiş. “Seyahatle ilgili birçok yazılı kaynak taradım ve çok okudum” diyor, Ali Eriç.
Bu seyahatin ardından 2009 Mayıs’ında bir başka kıtaaşırı yolculuğa; bu sefer beş kıtayı kapsayan ve Dünya’nın çevresini dolaşan bir başka seyahate çıkmış Ali Eriç. Üç yılı aşkın süren bu yolculuğunda da yine aynı araçla ve yine tek başına 132,000 kilometre ve 39 ülke aşmış. İstanbul’daki evinden başladığı bu yolculuğu da yine İstanbul’da son bulmuş. Bu büyük Dünya seyahatiyle ilgili anılarını da 2016 senesinde, yine Cinius Yayınlarından çıkan “İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati” kitabında toplamış. Ali Eriç bu iki büyük kıta aşırı seyahatleri dışında sık sık farklı ülkelere yaptığı seyahatlerle de gezgin ruhunu canlı tutuyor. Bundan sonrası için de bu kısa seyahatlerinin dışında büyük projeleri var Eriç’in. “Ama bir daha o büyük seyahatler kadar aylar, yıllar süren seyahat programı yapmak istemiyorum” diyor. Daha kısa süreli, belki en fazla birkaç aylık ve daha az ülkeyi kapsayan seyahatlerle devam edecek hayatına.

Ali Eriç’in kitapları, yaptığı seyahatler boyunca başından geçenleri gün be gün anlatmanın yanı sıra; gittiği, gördüğü ülkelerin tarihi, sosyal ve politik yaşamıyla ilgili okudukları ve dinledikleri bilgileri de aktardığı ilginç kaynaklar. Seyahate ilgi duyan, farklı coğrafyaları merak edenler için eşsiz bir yol haritası niteliğinde.

Paylaş