VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Ekim 2012 Cuma | Anasayfa > Haberler > Agah Sırrı Levend''in tek romanı yeniden raflarda...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Agah Sırrı Levend'in tek romanı yeniden raflarda...

Ünlü Türkolog Agah Sırrı Levend'in tek romanı Acılar seksen dört yıl sonra tekrar yayınlandı.

Türk yazınının ve Türk dilinin yetkin tarihçisi, yazar Agâh Sırrı Levend’in, 1928’de eski yazıyla (Osmanlıca) yayımlanmış tek romanı Acılar, Birleşik Yayınevi tarafından, seksen dört yıllık sürenin ardından Türk Abecesiyle yeniden basıldı. Roman, 1920 yılının Mart ayında İtilaf Güçleri’nce işgal edilen İstanbul’u gerçek, yaşayan, can acıtan görünümüyle betimliyor.

Yazarın kızı Sevim Yasin (Levend) ve torunu Ahmet Levendoğlu tarafından yayına hazırlanan romanın çevriyazısını Ceren Çıkın üstlendi.

Acılar’ın ilk basımının ilginç öyküsünü “Agâh Sırrı Levend – Hayatı ve Eserleri” adlı, yazarın yaşamöyküsünde Dr. Ertuğrul Kutluk şöyle anlatıyor: “Bu roman, yeni harflerle ilgili kanunun yürürlüğe girdiği sabah basımevinden çıktığı için, İstanbul’da eski harflerle basılan son kitaptır.” 1 Kasım 1928’de gerçekleşmiş olan Harf Devrimi duyurumu, ilk baskıda yalnızca “1928 Kânunusani” diye yer alan basım tarihini de kesin olarak belirlemiş oluyor.

Acılar romanında, Dünya Savaşı’nın Osmanlı cephelerinde savaşmış olan ressam Fikret, genç bir savaş gazisi olarak İstanbul’a dönmüştür. Öyle bir İstanbul ki, seçkin semtlerinde İngiliz, Fransız ve Yunan askerleri kol gezmektedir. Halk huzursuzdur, önünü göremez. Devlet yönetimi saflarındaysa işgalden yana çıkanlar, cepheden dönen gazileri hor görenler bile vardır…

Artık Fikret yüreğinde yurt acısını ve iki sevgili arasında savrulup duran sevda acısını bir arada yaşayacaktır.

Paylaş