VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
19 Ağustos 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Ahmed Arif’den Leyla Erbil’e Şiirler
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ahmed Arif’den Leyla Erbil’e Şiirler

Ünlü şair Ahmed Arif'in 'Hasretinden Prangalar Eskittim' kitabındaki şiirlerin önemli bir bölümünün, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz ünlü yazar Leyla Erbil'e yazıldığı ortaya çıktı.

Türk edebiyatının çok sevilen şairlerinden Ahmed Arif’in, 'Hasretinden Prangalar Eskittim' kitabındaki şiirlerinin önemli bir bölümünü, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz ünlü yazar Leyla Erbil’e yazdığı ortaya çıktı.

Ahmed Arif, 1954-1957 ve en son 1977’de olmak üzere Leyla Erbil’e 60’ın üzerinde mektup göndermiş. Ahmed Arif’in pek çok şiirinin ilk dizelerini barındıran ve büyük bir aşkın nişanesi olan o mektuplar bu ayın sonunda Ruken Kızıler editörlüğünde Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından kitap olarak yayımlanacak.

Ahmed Arif’in 'Leylim’ diye hitap ettiği ve bir şiirine de adını verdiği Leyla Erbil son romanı 'Tuhaf Bir Erkek’i bitirdikten sonra, Ahmed Arif’in oğlu Filinta Önal’dan da onay alarak mektupları yayımlamaya karar vermiş.

Kitaptan

"15 Mayıs 1954
Ankara

Leylâ, Canım,
Kayb, berbat ve sessizim... Sessiz ve dolu: Allahtan ki sen varsın. Yoksa halim korkunçtu.

Burası bir köy! Yakınlarımın bütün ısrar ve gayretine rağmen, hemen anneme gideceğim. Pazartesiye trendeyim. Eve gidince senin mektubunu bulmalıyım. Anneme ilk sorum o olacak zaten.

Sen nasılsın ömrüm? Son telefonda canını sıktım mı? Ben artık annenden korkmuyorum. Aksine onu, kendi annemmiş gibi seviyorum. Buna ne dersin?

Hınca hınç mısra doluyum. Kara ve yeşil fon, hepsinde hâkim. Biraz kendime geleyim, mendillerine, bluzlarına, yastığına mısralar serpeyim. Ha?

Fotoğrafındaki “halbuki...”yi hâlâ anlayabilmiş değilim. Anlatır mısın?

Bütün bunlar, beyhude biliyorum. Şaheser olan, benim uçakla oraya gelebilmemdir. Allah kahretsin, bu hastalık, bu rezaletler ve bu aile mecburiyetleri... Ne yapsam?

Gözlerinden öperim canım. En çok da burnundan. Gülme, ciddi söylüyorum.

Yarı parçan"

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam