VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Ekim 2012 Cuma | Anasayfa > Haberler > Akdeniz''e özel kütüphane...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Akdeniz'e özel kütüphane...

2013 Avrupa Kültür Başkenti olan Marsilya, özel bir projeyi hayata geçirdi.

Marsilya-Provans 2013 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında, Akdeniz etrafında yaşayan insanların gerçek hikayelerinden oluşan, Akdeniz’in tüm dillerinde hazırlanan bir kütüphane projesi hayata geçiriliyor. Fransız yazar François Beaune’un yazar Paul Auster’in « True tales of American Life » adlı kitabından esinlendiği projeye herkes katılabiliyor ya da takip edebiliyor. François Beaune için « gerçek bir hikaye » bir kurguya benzeyen, bir kitapta ya da bir filmde yer almayı hak ettiğini düşündüğümüz bir hikayeden oluşmakta. 2013 yılında söz konusu gerçek hikayeler bir araya getirilerek farklı biçimlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

Siz de gerçek hikayenizi www.mp2013.fr/histoiresvraies/formulaire-de-depot/ sitesi üzerinden paylaşabilirsiniz ve başkalarının gerçek hikayalerini keşfedetmek için http://www.mp2013.fr/histoiresvraies/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam