VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
18 Mayıs 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Amed Kitap Fuarı başladı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Amed Kitap Fuarı başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin özgürlük temasıyla düzenlediği 2. Amed Kitap Fuarı, dün başladı. Fuar 22 Mayıs'a kadar kitapseverlerle buluşacak.

2. Amed Kitap Fuarı, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda dün gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Rojavalı yazar Ahmet Hüseyin'in onur konuğu olarak katılacağı fuarda, Kürt edebiyatının önemli şairlerinden Arjen Arî de fuar etkinlikleri kapsamında anılacak. Evrensel Basım Yayın tarafından yapılacak olan anmayla birlikte, Arjen Arî anısına düzenlenen şiir yarışmasının ödülleri de sahiplerine verilecek.

Evrensel Basım Yayın tarafından ayrıca “Ortadoğu’da değişen dengeler ve Kürtler” başlıklı Faik Bulut ve Yusuf Karataş’ın katılımıyla bir söyleşi de gerçekleştirilecek. Yine Ayşegül Tözeren ve İsmail Dindar’ın katılımıyla “Cezaevinde doğan edebiyat” başlıklı bir söyleşi yapılacak.

FUARIN TEMASI: ÖZGÜRLÜK

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanı Cevahir Sadak, “Bu yılki temamız özgürlük. Coğrafyamızın en çok ihtiyaç duyduğu şeyin bu olduğuna kanaat getirdik. Şiirleri ile bize renk katan sevgili Ahmet Hüseyin kitap fuarımızın onur konuğu olarak aramızda olacak” diyerek,tüm halkı kitap fuarına davet etti.
Fuar, 10.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam