VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
24 Temmuz 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Amerikalı felsefeci Daniel W. Smith İstanbul''a geliyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Amerikalı felsefeci Daniel W. Smith İstanbul'a geliyor

Deleuze ve çağdaş Avrupa felsefesi üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan Amerikalı felsefeci Daniel W. Smith, Norgunk Yayıncılık'ın davetlisi olarak 26 Temmuz'da İstanbul'a gelecek.


Smith, 26 Temmuz Cuma günü Cezayir Salon'da saat 19.00'da Gilles Deleuze'ün felsefesinde edebiyatın ve genel anlamda sanatın siyasalla ilişkisini içkinlik kavramı çerçevesinde tartışan bir konuşma yapacak. Deleuze'ün "Kritik ve Klinik"i ile "Francis Bacon: Duyumsamanın Mantığı"nı İngilizceye çevirmiş olan Smith, Deleuze felsefesine ilişkin çok sayıda makale ve kitap bölümü kaleme almıştır. Geçtiğimiz yıl bu yazılarını "Essays on Deleuze" başlığı altında kitaplaştıran Daniel W. Smith'in çalışmalarının ayırt edici özelliğinin, kavramların izlerini felsefe tarihi boyunca titizlikle sürerek felsefe tarihini geleneksel olmayan, özgün biçimlerde haritalandırması olduğu söylenebilir. Daniel W. Smith'in "Kritik ve Klinik"in İngilizce baskısı için yazdığı uzun önsöz bu etkinliğe paralel olarak Norgunk tarafından "Saf İçkin Yaşam" başlığı altında ay içerisinde kitaplaştırılarak raflarda yer alacak.

Not: Sunumların dili İngilizce olacaktır. Etkinlikler ilgili herkese açık ve ücretsizdir.

Yer: Cezayir Salon

Adres: Hayriye Cad. No:12 Galatasaray, Beyoğlu

Tarih: 26 Temmuz 2013 Cuma, 19:00

Ayrıca Daniel Smith, Cuma günkü sunumunun akabinde, 27 Temmuz Cumartesi günü saat 18.00'de Maçka Parkı'nda teknoloji ve düşünce üstüne bir konuşma yapacak. Smith, teknolojinin evrim kuramındaki yerini yeniden ele aldığı bu konuşmasında doğal ve teknik ikiliğini sorunşallaştırarak beden ve teknoloji arasındaki yoğun etkileşimin düşünce ve beyin açısından sonuçlarını tartışacak.

Paylaş