VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Eylül 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Anish Kapoor’dan İstanbul''a özel sergi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Anish Kapoor’dan İstanbul'a özel sergi

Kavramsal sanatçı Anish Kapoor'un sergisine sayılı günler kaldı. İstanbul için özel hazırlanan sergide, Kapoor'un eserleri, 10 Eylül 2013 – 5 Ocak 2014 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.Hindistan asıllı İngiliz kavramsal sanatçı Anish Kapoor'un sergisine sayılı günler kaldı. 1990 yılında Venedik Bienali'nde İngiltere'yi temsil eden, 1991 yılında Turner Ödülü'ne layık görülen ve 2012 Olimpiyat Oyunları kapsamında Londra'nın kamuya açık en büyük heykeline imza atan Anish Kapoor'un eserleri, 10 Eylül 2013 – 5 Ocak 2014 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

Daha önce hiç sergilenmeyen heykellerin sanatseverlerle buluşacağı sergide, dünyada soyut heykel sanatına yeniden anlam kazandıran başlıca sanatçılardan olan Kapoor'un heykel ile mimariyi, mühendislik ve teknolojiyi buluşturduğu tonlarca ağırlıkta eserleri yer alacak. Bu bir retrospektif sergi değil, bir başka söyleyişle Kapoor’un kariyerinden çeşitli örnekler içeren bir karma olmayacak. Sanatçının yıllardır üzerinde çalıştığı ama hiç ortaya çıkarmadığı büyük taş heykelleri içerecek.

Anish Kapoor kimdir?

1954 Mumbai doğumlu olan Anish Kapoor, 1970’li yıllardan bu yana sanat eğitimi için gittiği İngiltere’de yaşıyor. Londra’da Hornsey College of Art ve Chelsea School of Art and Design’da sanat eğitimi gören sanatçı, bugün Kraliyet Akademisi üyesi ve Britanya İmparatorluk Nişanı sahibi. Kapoor, 1970’lerin sonunda ziyaret ettiği anavatanı Hindistan’da gördüğü boya pigmentlerinden etkilenerek yaptığı ‘pigment heykelleri’ ile dikkat çekti. 1980’lerden itibaren Yeni İngiliz Sanatı adı altında anılmaya başlayan ve Tony Cragg, Richard Deacon, Bill Woodrow gibi sanatçılardan oluşan grup içinde anıldı. 1990’da Venedik Bienali’nde, 1992’de Documenta’da İngiltere’yi temsil eden Kapoor, 1991 yılında aldığı Turner Ödülü’yle İngiliz sanat ortamının önde gelen sanatçılarından biri haline geldi.

1990’lı yıllardan itibaren malzeme dağarcığını büyük ölçüde genişleten ve yeni endüstriyel teknolojilerin kullanımını gerektiren büyük boyutlu projelere yönelen Kapoor’un dikkat çeken büyük boyutlu projeleri arasında;
Kunsthaus Bregenz’de 20 tonluk kırmızı vazelin ve mumdan oluşan heykeli “Benim Kırmızı Yurdum” (2003),
Chicago’daki Millennium Park’ta 110 tonluk paslanmaz çelik heykeli “Bulut Geçit” (2004),
Viyana’da Museum für Angewandte Kunst’ta ve Londra’da Royal Academy’de “Köşeye Ateş Etmek” yerleştirmesi (2009),
Paris Grand Palais’de sergilediği “Leviathan” heykeli (2011),
Londra Olimpiyatları sırasında gerçekleştirdiği “Arcelor Mittal Orbit” (2012) yer aldı.

Paylaş