VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
28 Ağustos 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > Aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında İlhan Berk
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında İlhan Berk

Behçet Necatigil’in deyimiyle “şiirimizin uç beyi” olan İkinci Yeni akımının usta şairlerinden İlhan Berk’in bugün aramızdan ayrılışının 10’uncu yıl dönümü.


Üç Kez Seni Seviyorum Diye Uyandım’dan

“Üç kez seni seviyorum diye uyandım
Tuttum sonra çiçeklerin suyunu değiştirdim
Bir bulut başını almış gidiyordu görüyordum.”


İlhan Berk, 18 Kasım 1918’de Manisa’da dünyaya geldi. İlk şiirleri Manisa Halkevi dergisi, Uyanış, Varlık, Çığır gibi dergilerde çıkan İlhan Berk, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Fransızca Bölümü’nü bitirdi. Öğretmenlik yaptığı yılların ardından çevirmenlik yapmaya başlayan Berk, 1953 yılında Yenilik dergisinde yayımladığı "Saint Antoine’ın Güvercinleri", İkinci Yeni akımının ilk habercilerinden biri oldu. Bu şiirle beraber "söze dayalı" şiir anlayışını reddetti ve gerçekçi şiirden uzaklaştı. Şiirin düz yazıdan farklı olan kaynağını derinlemesine inceleyerek özgün bir dil tutumu geliştiren Berk, şiirlerinde zengin çağrışımlara, mitolojiye yer verdi.

Güneşi Yakanların Selamı’dan

“Bir zevk duyulmaz oldu, buranın rüzgârlarından
Hayat soldu bir günün enginlerinde yine.
Selâm! Sonsuzların yorgun gönüllerine
Selâm: Güneşi içeren çocukların diyarından! ...”


Şiir dışında deneme, çeviri ve antoloji türünde pek çok esere imza atan sanatçı, doğu şiirinin klasik kalıplarından yararlandı. Türk şiirinin en deneyci şairlerinden biri olan Berk, durmadan kalıp değiştirerek şiirini günümüze kadar eskitmeden getirmeyi başarmıştır.

Aşıkâne’den

“Geceye hey dedim bir bulut beyaz aydınlık
geçiyor ve ben görüyorum Belki yalnızlık

Kâğıt gibi bir kadın sana bakıp gülüyor
Demek sen daha güzelsin gökyüzünden artık

Sokakları bembeyaz evleri geçiyorum
Bir koşu bir rüzgârı alıyorum Karanlık

Bir kenttesin ve var ta ne zamanlardan beri
O zamandan trenler evler geçiyor Kapanık”


“Aşıkâne” şiirinden nesneleri yoğun bir şekilde vurgulayan şair, vurguyu giderek kendi benliğine yöneltti. Araştırmacı duruşu ve kendine özgü kalıplarıyla 20. Yüzyıl Türk şiirinin en önemli isimleri arasında yer alan İlhan Berk, “Kül” adlı kitabıyla 1979 yılında ‘Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü’ ve “İstanbul Kitabı” ile de 1980 yılında ilk ‘Behçet Necatigil Şiir Ödülü’’nü kazandı. 1983'te “Deniz Eskisi” adlı kitabıyla, ‘Yeditepe Şiir Armağanı’'nın 1988'de de Güzel Irmak adlı kitabıyla ‘Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’'nü aldı.

Paylaş