VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
08 Ekim 2012 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Arçelik çalışanları görme engelliler için kitap okuyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Arçelik çalışanları görme engelliler için kitap okuyor

Arçelik ‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum’ projesiyle görme engelliler için düzenlediği ‘Sizler için kitap okuyoruz’ gönüllü etkinliği ile destek veriyor.

Arçelik A.Ş., Koç Holding’in 2006 yılından bu yana yürüttüğü “Ülkem İçin” projesinin 2012 – 2013 yılı uygulaması olan ‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum’ projesi kapsamında görme engelliler için düzenlediği ‘Sizler için kitap okuyoruz’ gönüllü etkinliği ile destek veriyor. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM) işbirliğiyle yürütülen proje, görme engellileri sesli kütüphanede daha çok kitap ile buluşturmayı hedefliyor.

Arçelik A.Ş., Koç Holding’in 2006 yılında başlattığı ‘Ülkem İçin Projesi’nin 2012–2013 yılı uygulaması olarak hayata geçen ‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi’ne şirket ve fabrikalarında devam eden ‘Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri’nin yanısıra farklı projelerle de da destek veriyor. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM) işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında Arçelik çalışanları görme engelliler için gönüllü olarak kitap okuyor.

‘Sizler için kitap okuyoruz’ adını taşıyan gönüllü projenin amacı görme engellileri sesli kütüphane ortamında daha çok kitap ile buluşturmak. Projenin pilot uygulaması ve ilk eğitim toplantısı, 30 gönüllü çalışanın katılımıyla Arçelik A.Ş.’nin Sütlüce Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Gönüllüler önce sesli kitap okuma teknikleri konusunda eğitim aldılar. Sonrasında, her bir gönüllü, bilgisayarlarına yüklenen özel bir program ve beraberinde kendilerine temin edilen mikrofonlu kulaklıklar ile deneme kayıtlarını gerçekleştirdi ve bu kayıtları GETEM ile paylaştı. Videoya alınan eğitimin, Arçelik intraneti – Arport – üzerinden tüm Arçelik kampüslerine yaygınlaştırılması ve projeye daha fazla gönüllü katılımı amaçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum’ projesi kapsamında görme engelliler için başlattıkları ‘Sizler İçin Kitap Okuyoruz’ projesine Arçelik ailesinin gösterdiği ilgiden son derece memnun olduğunu, Sütlüce’de pilot çalışması gerçekleştirilen projeyi tüm Arçelik ofislerine yaymayı hedeflediklerini söyledi. Çakıroğlu, “Şirketimiz Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın vizyonu doğrultusunda her zaman olduğu gibi bu projede de sosyal sorumluluk anlayışıyla ve toplumsal sorunların çözümünde örnek olma bilinciyle hareket edecektir. Tüm Arçelik ailesinin ‘engellilik’ konusunda toplumda bilinirliğin artırılması için katkı sağlayacağına ve bu önemli toplumsal görevi içtenlikle yerine getireceğine gönülden inanıyorum” dedi.


“Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi ve Arçelik A.Ş.

Türkiye nüfusunun %12’si engelli bireylerden oluşuyor. “Ülkem için Engel Tanımıyorum” projesi; engelli bireylerin iş ve sosyal hayatlarındaki yaşam kalitelerinin iyileşmesine destek olmayı, engellilik konusunda toplumsal bilincin ve duyarlılığın oluşturulmasını sağlamayı hedefliyor.

Arçelik A.Ş., “Ülkem için Engel Tanımıyorum” projesine, ilk olarak Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM) ile görme engellilerin yararlanabileceği sesli kütüphane için “kitap okuma” çalışması ile destek verdi. Bunun yanı sıra, engellilerin yaşam kalitelerinin iyileşmesini desteklemek üzere çeşitli projeler de yürütüyor: Bu çerçevede, Alternatif Yaşam Derneği’nin (Ayder) desteğiyle 35 Arçelik A.Ş. çalışanının “Gönüllü Eğitmen Eğitimi” tamamlandı. Gönüllü eğitmenler, Haziran – Eylül 2012 arasında tüm Arçelik A.Ş. kampüslerinde “engellilik” konusunda 1600 çalışana eğitim verdi. Çalışma ortamlarının engelli dostu haline dönüştürülmesi için ilk adım atıldı ve Çayırova kampüsünde gerekli düzenlemeler yapıldı. Arçelik A.Ş. ürünlerinin engelli dostu haline getirilmesi konusunda çalışmalar yürütülüyor.

Arçelik A.Ş., engelli vatandaşların çalışabileceği işlerde kendilerine öncelik veriyor ve mesleki gelişimlerini sağlamak yönünde çaba gösteriyor. Bu çalışmalarıyla Arçelik A.Ş., SGK tarafından 2010'da en fazla engelli çalıştıran kurum ödülüne layık görüldü.

Paylaş